pondělí 23. prosince 2024

Bolí vás v horkých dnech hlava? Příčinou může být pocení

Lidské tělo se při horkých letních teplotách brání svému přehřátí vylučováním většího množství potu. S ním však z těla odchází i zdraví prospěšné látky důležité pro správné fungování organismu – minerály.

Tímto způsobem můžeme v létě přicházet převážně o sodík a chlorid. Při běžné fyzické zátěži jsou jejich ztráty téměř zanedbatelné, tělo si s nimi většinou hravě poradí. Pakliže však v horku sportujete, nebo vykonáváte jinou fyzicky náročnou aktivitu, jejich deficit se může náhle zvýšit a způsobit například bolesti hlavy či zvracení.  

Strážci rovnováhy

Během horkých letních dnů má tělo větší potřebu ochlazování než ve zbytku roku, což jednoduše řečeno znamená, že se více potíme. Při běžném vytížení není ohledně ztráty důležitých minerálů v důsledku pocení potřeba nijak panikařit. Tělo na změny v koncentracích iontů citlivě reaguje a zná mnoho způsobů, jak si jejich hladinu udržet v rovnováze. Klíčovou roli zaujímají v tomto ohledu ledviny. Ty pomocí aktivních transportních mechanismů řídí dle potřeby vylučování, nebo naopak udržování minerálů v těle. Problém však může nastat v případě vykonávání větší fyzické námahy, jako je sport, náročná túra nebo těžká práce na zahradě.

Voda je základ

K tomu, aby mohly ledviny rovnováhu minerálů v organismu udržovat, potřebují dostatečný příjem tekutin – vody. Ta z těla v létě kromě pocení odchází i odpařováním. „Při nedostatku tekutin v těle jsou ledviny nadměrně zatěžovány, a může tak snáz dojít k jejich poškození. Pro jejich ochranu, správnou funkci, a tedy i udržení adekvátní hladiny minerálů v těle, je tak důležité dodržovat pitný režim,“ říká MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB a dodává: „Sledujte svůj pocit žízně a následujte ho. Ideální je pití vody nebo minerálních vod s nižším obsahem iontů. Při sportovních výkonech, náročné práci či jiné intenzivní fyzické zátěži, která způsobuje nadměrné pocení, pak můžete sáhnout i po minerálkách s vysokou koncentrací iontů či elektrolytových nápojích.

Klíčová je i pestrá strava

Kromě toho, že je důležité organismu dopřávat dostatečné množství tekutin, myslete také na pestrou stravu. Minerály si totiž tělo neumí vytvářet samo, a potraviny jsou tak pro organismus jejich jediným zdrojem. „Vyvážená strava s hojným zastoupením ovoce a zeleniny potřebu minerálů běžně dostatečně pokryje. I zde však mohou být výjimkou lidé s velkou fyzickou zátěží, u kterých je příjem iontů potřeba řešit individuálně ve spolupráci s odborníkem,“ říká nutriční poradce Ing. Zdeněk Mikulanda, který se specializuje na výživu sportovců.

Jak poznat deficit?

Z důležitých minerálů z těla s potem odchází převážně sodík a chlorid. Pokud svůj organismus v horkých dnech zatížíte a nedopřejete mu dostatek tekutin a vhodné stravy, deficit těchto iontů se začne dříve či později projevovat. „Pakliže dojde k náhlým ztrátám sodíku nebo chloridu, tělo na ně pravděpodobně upozorní bolestí hlavy. Ta může být doprovázená také zmateností či nucením na zvracení. V těžkých případech pak může dokonce docházet k poruchám vědomí,“ upozorňuje MUDr. Antoš.

Pot může z těla odvádět také menší množství draslíku, jehož nedostatek se projevuje svalovou slabostí a poruchami střevní hybnosti či srdečního rytmu.

Příznaky nepodceňujte

Pro prevenci vážnějších komplikací spojených s deficitem sodíku, chloridu či draslíku sledujte potřeby vlastního těla a nepodceňujte příznaky. „Pozorujete-li na sobě v létě například bolesti hlavy, doplňte tekutiny a odpočiňte si. Pokud by se problémy stupňovaly a provázelo je například zvracení, kontaktujte svého lékaře. V případě akutních ztrát minerálů je nutná suplementace iontovými roztoky, či infuzní terapie,“ upozorňuje MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

Lze si hladinu minerálů v těle hlídat?

V případě, že chcete zjistit, jak na tom s hladinou konkrétních minerálů jste, obraťte se na svého lékaře, nebo si zajděte na krevní test. O diagnostiku hladiny minerálů v těle můžete požádat jako samoplátce v laboratořích SYNLAB. Stačí se bez objednání dostavit na kterékoliv odběrové pracoviště. Cena vyšetření hladiny jednotlivých minerálů se pohybuje v nižších desítkách korun.

zdroj foto – pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.