Čtvrtek 19. září 2024

Bolí vás na kole záda, při běhání kolena a chůze je nuda? Zkuste KOLOBĚH!

Málokterá pohybová aktivita má tak široce prospěšný dopad na zdraví a postavu,
jako KOLOBĚH. Navíc je mnohem bezpečnější než cyklistika, protože stojíte kousek nad zemí a riziko úrazu je minimální. Neklade tak vysoké nároky na klouby, srdce a plíce, což ocení senioři, lidé s nadváhou či s horší fyzickou kondicí. Prostě na ni neplatí žádná výmluva,
proč to „nejde“.

Naopak – sedavé zaměstnání, nadváha, stres, psychické obtíže, bolavá záda, nulová fyzička, to vše jsou důvody, proč sáhnout právě po KOLOBĚŽCE!

Záda a klouby vám poděkují!

Koloběh je perfektní sport pro moderní dobu, kdy trpíme řadou civilizačních chorob jako je snížená pohyblivost v důsledku věčného sezení či nadváha. Jaké jsou hlavní zdravotní bonusy?

  • konec bolesti zad – při koloběhu není žádné místo na páteři přetíženo, namáhají se mezižeberní a zádové svaly, které pak pevněji drží páteř. Díky zanožování při odrazu ulevujeme bederní části páteře.
  • zlepšení funkce kolen a kyčlí – při koloběhu se díky střídání nohou klouby nepřetěžují, zanožování navíc vede k extenzi kyčlí, a tedy k jejich uvolňování. Koloběžka obecně celkově zlepšuje pohybový aparát a pohybovou koordinaci.
  • kompenzace sedavého způsobu života, stejně jako nadměrné zátěže vznikající u jiných sportovních aktivit, které mnohdy naše tělo zatěžují příliš jednostranně.
  • jízda na koloběžce jakoskvělé rehabilitační cvičení.

Koloběžka formuje postavu a zpevňuje hýždě!

Vypadat dobře chce samozřejmě každý a koloběžka pomůže s formováním mnoha partií. Překvapivě to nejsou jen nohy a hýždě, ale také střed těla či ruce. Takže konec trápení s dietami a činkami, je čas na zábavu na čerstvém vzduchu.

  • zázračné zanožování – koloběh je zaručenou cestou, jak si vypěstovat pevné hýždě, což ocení nejen vaše sebevědomí, ale pevné hýžďové svalstvo je skvělou prevencí bolestí kyčlí a bederní páteře v důsledku dlouhodobého sezení u počítače nebo v autě. Na koloběžce se střídavě odrážíme oběma nohama, takže si sedací svalstvo protáhneme a vyrýsujeme i ty partie boků, které běžnému cvičení odolávají.
  • koloběžka posiluje paže, břicho i stehna – o paže se totiž při řízení koloběžky opíráme a pracujeme s nimi při každém odrazu a následném narovnání se. Posilujeme je vlastní vahou, což je ideální zátěž. Při stejném pohybu namáháme a protahujeme i břišní svalstvo. A jelikož střídavě stojíme na jedné noze a nohy střídáme v momentě odrazu, zpevňují se i svaly stehen.

Jízdou na koloběžce účinně snížíme nadváhu a je vhodnou náhradou za již zaběhlé cardio aktivity, jako je třeba běh nebo jízda na kole.

Musí vás to bavit!

Koloběžka představuje sport i zábavu. A kdy je dobré začít jezdit? Kdykoliv! Koloběžka je cesta, jak být a zůstat aktivní. Hlavní je udělat první krok a jízdu na koloběžce si vyzkoušet. Koloběžce je jedno, kolik je vám let, v jakém stavu je vaše svalstvo, kolik vážíte a jestli sportujete nebo ne. Každému protáhne tělo, přinese zábavu a zdravotní benefity.

Správná technika je základ…

…ale opravdu na tom nic není – pevně chyťte řídítka, jednou nohou stoupněte na stupátko a druhou se odrazte. Zbytek už přijde sám úplně přirozeně. A nezapomeňte po několika odrazech vystřídat nohy, abyste nezatěžovali pouze jednu polovinu těla! Ale to přijde automaticky, protože stojná noha se o vystřídání brzy přihlásí sama. Odrazová noha
se pohybuje v ose jízdy kyvným pohybem vpřed a vzad. Dosažený efekt kyvadla přirozeně zamezuje prudkému dupnutí při kontaktu odrazové nohy se zemí. Při každém odrazu dřepujete – ilustrace ZDE: https://www.kostkakolobezky.cz/web/jak-zacit/#odrazit-se-a-jet

zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.