„Je to velmi spontánní styl, inspirovaný érou hippies, který je láskyplný, neotřelý, uvolněný a přesto upravený,“ popisuje současný trend specialista z Goldea, Michal Kepma. Boho styl využívá přírodní materiály, dekorace, plédy, polštáře a působí velice útulně.
Poradíme vám, jak na Boho styl doma.
1. Volte přírodní materiály
Dominantním materiálem boho interiéru jsou bezpochyby přírodní materiály jako je dřevo, ratan, rákos, proutí, juta, bambus, macramé dekorace a tradiční látky, režné, konopné, lněné, vlněné a bavlněné. Do boho bydlení umělé materiály zkrátka nepatří. Dalšími typicky bohémskými materiály může být i kámen, keramika a sklo.
2. Vyvažujte barevnost
Odstíny bílé a hnědé jsou základ, boho bydlení by ale určitě nemělo působit fádně. Inspiraci hledejte hlavně v přírodě. V případě, že preferujete klidnější paletu barev, vzdušnost a čistý design, volte tlumené tóny. Vyberte si jednu nebo dvě základní barvy a dbejte na to, aby s nimi ostatní prvky v podobných odstínech příjemně ladily.
3. Vyhrajte si se vzory a strukturami
Bohémské bydlení je hravé, a tak mu vládnou rozmanité vzory a struktury. Zvolit můžete rostlinný dekor nebo geometrické vzory v indiánském stylu. Ze struktur sáhněte po pleteninách, výšivkách a třásních. Nemusíte se přitom vůbec omezovat jen na klasické textilie. Pletené může být například stínítko lampy nebo proutěný nábytek.
4. Typické boho dekorace
Některé typy dekorací jsou pro boho styl vyloženě charakteristické. Jedná se hlavně o etno motivy, zejména vzory na bytovém textilu, ale také různé sošky, masky i vázy. V boho stylu se uplatní i orientální tepané podnosy, lampy, květináče a proutěné košíky, do kterých schováte drobné věci, ale klidně poslouží i jako okrasný květináč. Nesmí chybět ani vzorované koberce či pletené plédy na sedačku nebo postel. Stěny pak kromě obrázků můžete ozdobit lapačem snů, zrcadlem s proutěným rámem, v poslední době oblíbenými proutěnými talíři nebo pletenou aplikací zvanou macramé.
zdroj foto – archiv goldea.cz