Zatímco skupiny dobrovolníků se snaží všemožně pomáhat, část seniorů se zařídila po svém a učí se pracovat s internetem. Mezi nejoblíbenější činnosti patří online nákupy potravin a léků, komunikace s rodinou přes různé aplikace, ale také vzdělávání nebo nové koníčky.
Babičky a dědové milují skype
Komunikace přes internet je pro většinu z nás denní samozřejmostí, zejména potom skype je běžně využívanou aplikací v pracovním prostředí i při přátelském povídání. Zřejmě nikoho by ovšem nenapadlo, jakou oblibu získá také ve skupině seniorů starších 60 let. Dlouhý pobyt v odloučení od blízkých vždy řešili starší lidé hlavně dlouhými telefony, aby si mohli popovídat s rodinou nebo přáteli. S příchodem omezeného pohybu na veřejnosti naučili děti i vnoučata své prarodič, jak se připojit k internetu a zapnout skype. Tento objev se stal pro babičky a dědy, kteří chtějí vidět své nejbližší, téměř návykovou záležitostí! Senioři ve velkém začali využívat počítače a být v pravidelném kontaktu se svými milými, kteří jsou pro ně v nelehké době velkou podporou. „Nikdy by mě nenapadlo, že ve svém věku začnu pracovat s počítačem, když jsem bez něj žila celý život. Vnučka mi ale ukázala, jak je jednoduché jí kdykoliv zavolat, a teď konečně chápu, co mladí na tom internetu vidí, že jsou tam pořád,“ říká nadšeně paní Věra z Prahy.
Nákupy potravin a léků online i sázení Sporty
Solidarita v celém Česku se staršími občany spustila velkou vlnu dobrovolníků, kteří se svém volném čase snaží pomáhat s čímkoliv je potřeba. Někteří senioři si ale přece jenom více zakládají na své soběstačnosti, a přestože je dříve nechával svět online chladnými, nyní se dobrovolně začali učit řešit své nákupy potravin a dalších nezbytností cestou internetových prodejen. Tyto nákupy přitom mají většinou obrovskou řadu předností, především díky svému rozšířenému sortimentu, ale také je možné si u nich zvolit den a čas doručení, kdy má kurýr nákup přivézt, a ten jim přinese všechno co potřebují až ke dveřím. Lidé si mohou vybírat zboží podle ceny, kvality i množství, netrápí se kvůli tomu, že by přitom někoho svými požadavky zatěžovali. Velkým překvapením u starších ročníků je potom rychlá orientace nejenom v zajišťování nejnutnějších potřeb, ale senioři dokonce přišli na chuť také tomu, sázet si svá oblíbená čísla přes internet místo docházení do trafiky. „Od zavedení karantény na herním portále Sazka.cz neustále roste počet registrovaných zákazníků, denní nárůst se pohybuje okolo stovky osob. Největší část nově příchozích online sázejících tvoří lidé v důchodovém věku. Jedná se o pravidelné hráče, kteří objevují jednoduchý a pohodlný způsob podání svých oblíbených čísel. Kvůli zvýšenému zájmu o registrace jsme posílili naše kontaktní centrum, které se založením herních účtů seniorům pomáhá,“ říká Petr Týbl z tiskového oddělení Sazky.
S oblibou internetu roste i chuť poznávat nové možnosti
I když původně začali starší lidé neochotně využívat internet jenom kvůli omezeným možnostem vycházení, s poznáním nových možností a především jednoduchosti, jak je snadné v dnešní době s počítačem pracovat, začali objevovat nové služby, o které předtím neměli žádný zájem. „Moji babičku jsem naučil připojit se k internetu, abych měl jistotu, že je v pořádku a nic nepotřebuje. Přitom jsem jí ukázal také svůj profil na facebooku, kde babičku okamžitě zaujaly moje fotky z dovolených a cest. Najednou zjistila, kolik příbuzných je k síti také připojeno, začala sledovat jejich účty, a do týdne mě požádala o založení svého vlastního profilu. Jsem rád, že si takto může krátit dlouhé chvíle doma,“ říká spokojeně student Honza ze Zbraslavi. Není ale zdaleka sám, kdo má pozitivní zkušenost s tím, že naučil starší začátečníky zacházet s internetem. „Mám rodiče v důchodovém věku, kteří musí být izolováni od okolí, aby nebyli ohroženi nákazou koronavirem. První dny byly náročné, ale potom jsem otce naučil pár základních věcí, jak správně používat internet. Při příští návštěvě jsem zjistil, že si sám vyhledal stránky zaměřené na sestavování rodinného rodokmenu, a úplně se do toho ponořil. Myslím, že i kdyby nebyl oficiální zákaz vycházení, můj otec je tolik zaměstnaný hledáním svých kořenů, že by na procházky neměl snad ani čas,“ říká se smíchem pan Václav, který žije v Brně nedaleko domu svých rodičů. Současná dlouhá doba v odloučení není nikomu příjemná, ale na příkladu některých seniorů se zkrátka zdá, že našli úplně novou zábavu pro volné chvíle.
Zdroj foto: archiv PR ag.