neděle 13. dubna 2025

Podzim a zima jsou nejlepším časem pro kosmetické procedury

Dlouhé a horké léto přímo láká k opalování, bohužel vedlejší efektem mohou být pigmentové skvrny v obličeji, vysušená pokožka a zarudlá znaménka. Sice se nejedná o katastrofické škody, ale pleť může působit starším dojmem, což v zrcadle nevidíme příliš rádi. Během podzimu nastává ideální doba pro všechny typy kosmetických a estetických procedur, protože sluneční záření není tolik intenzivní, aby po ošetření mohlo způsobit případné zpomalení hojení nebo vznik pigmentací.

U kterých zákroků je nejlepší využít spíše podzimních a zimních měsíců, doporučuje dermatoložka MUDr. Nina Koutná z Kliniky GHC Praha.

Chemický peeling rozzáří a omladí pleť

Pokud vás trápí drobné vrásky, pigmentace nebo akné, chemický peeling je ideální volbou. Nejde pouze o povrchové očištění pleti jako v kosmetickém salonu, zákrok provádí lékař na základě předchozí konzultace, kde prohlédne stav pleti a doporučí správnou hloubku ošetření. Peeling je většinou proveden přípravkem na bázi kyseliny glykolové, která je nanesena na obličej, po několika minutách ji lékař odstraní a ošetří pleť. Horní vrstva kůže se potom postupně olupuje, nakonec dojde k jejímu úplnému vyloupání a vynikne krásná, nová a neporušená pokožka. „Chemický peeling odstraní svrchní vrstvu odumřelých buněk a urychlí obnovu pleti, nová pleť je potom velmi náchylná na sluneční záření, které by mohlo způsobit pigmentace, případně zarudnutí, zákrok by tedy měl být proveden spíše mimo jarní i letní období,“ říká dermatoložka Nina Koutná.

Vyhlazení a drobné korekce pleti pomocí radiofrekvenčních přístrojů

Klinika GHC Praha nabízí ošetření moderními radiofrekvenčními přístroji Plexr nebo Accent Pixel, které jsou určeny k vyhlazení a vypnutí pleti, zmenšení pórů nebo ke zlepšení některých typů jizev. Zákrok se provádí na dermatologickém sále po lokální anestezii znecitlivujícím krémem na odlíčenou pleť. U ošetření Pixel lékař rollerem opakovaně přejíždí ošetřovanou plochu, a díky tomuto způsobu provedení je celý výkon rychlý a vhodný na větší oblasti ošetření jako je například čelo. Vaše pleť bude na první pohled mladší, pevnější, jemnější a hladší. Je možné také laserové omlazení, které sice vyžaduje dlouhodobější regeneraci a hojení, ale jeho výsledný efekt vydrží déle. „Po zákroku je doporučeno vyvarovat se slunce, pokud je pobyt na slunci nezbytný, měl by být krátkodobý a vždy po aplikaci přípravku s ochranným faktorem SPF50 ideálně po dobu 3 měsíců po ošetření,“ komentuje doktorka Koutná, proč je dobré podstoupit zákrok během podzimních měsíců. 

Trvalá epilace laserem

Každodenní odstraňování drobných chloupků depilačním krémem či holením na různých partiích těla se dá poměrně snadno vyřešit laserovou epilací, při které dojde k trvalému zničení chloupků včetně cibulky. Tato kosmetická procedura sice není bolestivá, kůže je ovšem po ošetření citlivá a není dobré ji vystavovat slunečním paprskům. Dalším estetickým důvodem je také fakt, že chloupky musí nejdříve narůst alespoň do úrovně, aby byly dostatečně viditelné, což během letních měsíců není právě komfortní. „Nejméně 14 dní před ošetřením je zakázáno opalování, následně také není doporučeno, aby nedošlo k pigmentaci ošetřených partií. Procedura se někdy opakuje několikrát, protože se mohou objevit nové chloupky. Pokud se rozhodnete pro zákrok během podzimu nebo zimy, ušetříte si spoustu starostí,“ radí Nina Koutná.

Kontrola a odstraňování znamének na podzim a v zimě V létě je pokožka často vystavena slunci, což přináší řadu pih a různých pigmentových skvrn, proto bychom měli být obezřetní, a v případě nestandardních změn navštívit dermatologa. Některá znaménka mohou pouze špatně reagovat na sluneční záření, ovšem může se mezi nimi skrývat i melanom, nejlepší prevencí je tedy pravidelná kontrola lékařem. V případě, kdy vám odborník doporučí riziková znaménka odstranit, drobné jizvy po zákroku nesmíte vystavovat přímému slunci, což je na jaře a v létě problém. „Zákrok odstranění znamének je sice jednoduchý, důležitá je ovšem důsledná péče pacienta, aby si například pobytem na slunci nepřivodil dlouhodobé ztmavnutí jizvy. Naši klienti z těchto důvodů vždy preferují chladnější měsíce, kdy není problém zakrýt ošetřené partie pod oblečením,“ uzavírá doktorka Koutná z Kliniky GHC Praha. Leckdy je ale nutné odstranit podezřelé znaménko prostě podle potřeby, tedy i na jaře a v létě, v těchto situacích se nevyplatí čekat.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.