Brýle jsou každodenním pomocníkem, bez kterého se mnozí lidé neobejdou. Proto si zaslouží náležitou péči. Uvidíte, že se pak na svět budete dívat jasněji.
Základem je pravidelné čištění
Pokud používáte brýle každý den, je téměř jisté, že se na nich usazují otisky prstů, mastnota, prach i nečistoty z ovzduší. U některých žen, také může na brýlích ulpívat lak na vlasy, protože si je před jeho aplikací nesundávají. Pokud se pravidelně brýle nečistí, zhoršuje se viditelnost a může dojít dokonce k poškození ochranných vrstev na brýlových čočkách.
“Skla byste měli čistit ideálně měkkým hadříkem, který není abrazivní. Používejte také speciální roztoky určené pro čištění optických skel nebo jemný mycí prostředek rozpuštěný ve vodě. Naopak se vyvarujte použití tvrdých nebo drsných materiálů, které by mohly poškrábat skla,” radí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce dioptrických i slunečních brýlí, kontaktních čoček a produktů pro péči o oči.
Naopak je dobré se vyhnout použití běžných čistících prostředků jako jsou saponáty, čističe na sklo, alkohol nebo papírové ubrousky. Tyto materiály a chemikálie mohou snadno poškodit citlivý povrch čoček nebo je jemně poškrábat. Také leštění brýlí rukávem či tričkem je návyk, kterému byste se měli při jarní očistě vyvarovat.


Čistící sada Laim Care se šroubováčkem Čisticí hadřík na brýle mozaika
Cena: 89 Kč Cena: 39 Kč
Dostupnost: www.alensa.cz Dostupnost: www.alensa.cz
Kontrola šroubků
Kromě čistých skel a nosníků byste měli mít v pořádku také šroubky u kloubů brýlového rámu. Může se totiž stát, že se časem lehce uvolní, a proto by bylo dobré je utáhnout speciálním šroubováčkem nebo navštívit nejbližší optiku, kde to udělají za vás. Pokud se rámečky ohnou nebo poškodí, nechte je opravit u odborníka. Péče o sluneční brýle není náročná, ale vyžaduje pravidelnost a jemnost při manipulaci. Udržováním v čistotě a bezpečí si můžete být jisti, že vám budou sloužit dobře po mnoho let.
Správné skladování
I způsob, jakým brýle ukládáte, ovlivňuje jejich stav. Pokud je tedy zrovna nepoužíváte, měly by být v ideálním případě vždy uložené v pevném pouzdře. Také volné odkládání brýlí do kabelky, kapsy nebo na stůl čočkami dolů výrazně zvyšuje riziko jejich poškození např. poškrábání skel.
Zvláštní pozornost si zaslouží i brýle odkládané v autě. Pokud zůstávají na palubní desce, jsou vystaveny přímému slunečnímu záření a vysokým teplotám, což jim rozhodně neprospívá. “Většina brýlových rámů je vyrobena z plastu nebo kovu, které se mohou při vysokých teplotách deformovat. Plast může ztratit svůj tvar, kovové rámy zase mohou ztratit svou flexibilitu, což způsobuje, že brýle již nebudou správně sedět na obličeji. Mnoho brýlí má na čočkách speciální povrchové úpravy, jako jsou antireflexní, protiškrábací nebo UV ochranné vrstvy. Vysoké teploty mohou tyto vrstvy poškodit nebo zničit,” vysvětluje Kristýna Štěbetáková z optiky a eshopu Alensa.cz.


Pouzdro na brýle Rooster Řetízek na brýle
Cena: 155 Kč Cena: 79 Kč
Dostupnost: www.alensa.cz Dostupnost: www.alensa.cz
Pozor na manipulaci
Možná vás to překvapí, ale i způsob, jakým si brýle nasazujete a sundaváte, ovlivňuje jejich stav. Mnoho lidí totiž brýle chytne jednou rukou a jedním pohybem ( ukázka: Instagram) si je stáhne z hlavy nebo naopak nandá do vlasů. A právě tímto zvykem dochází nejčastěji k roztažení obrub, nebo uvolnění kloubů. Proto při manipulaci držte brýle vždy oběma rukama stejně jako při čištění se zase snažte držet brýle za pevnou část rámu, nikoli za skla, aby se předešlo jejich zašpinění.
zdroj foto. archiv spol. a unsplash