Proto stále vévodí neutrální barvy jako béžová, šedá a antracitová. Vhodně zvoleným venkovním vybavením vytvoříte nejen prostor pro odpočinek, společenské a rodinné aktivity, ale zvýšíte tím i atraktivitu svého domova.
Přírodní i moderní materiály
Tradiční přírodní materiály jako je proutí, ratan nebo teak jsou odolné a žádané díky přírodnímu vzhledu a své udržitelnosti. Na vzestupu je ale i kov a beton a stejně jako loni je u sedacího nábytku stále aktuální provazové vyplétání na kovové konstrukci. Kovové a betonové prvky se také kombinují s dřevem a textiliemi v neutrálních tónech, což vytváří harmonické a moderní prostředí. S vhodně zvolenými polštáři je nábytek dokonale funkční, lehce omyvatelný a pohodlný.
Výrazné barvy a vzory
Zatímco neutrální barvy jako béžová a šedá stále dominují, rok 2024 vnesl do venkovního designu i hravou barevnost. Pokud byste očekávali, že se ponese na vlně barvy roku Peach Fuzz, byli byste překvapeni. Objevují se odvážné odstíny modré, zelené nebo teplé oranžové, které oživují venkovní prostor a dodávají mu dynamiku – ať už v podobě vzorovaných polštářů, dek nebo koberců. Odolné funkční tkaniny jsou navrženy tak, aby nepodléhaly přírodním živlům. Nenasáknou vodu při dešti a neztrácí barvu na slunci.
Pokud je váš rozpočet napnutý, ale přesto chcete oživit své stávající vybavení na terase či balkoně, nemusíte měnit svůj stávající nábytek, abyste dostáli novým trendům. Změňte jejich vzhled pomocí snadno vyměnitelných textilií jako jsou polštáře a přikrývky.
Multifunkčnost a modularita
I ve venkovním prostoru je kladen důraz na flexibilitu. Pokud vyžadujete multifunkční prostor a modularitu, budou vám vyhovovat transformovatelné sedací prvky umožňující maximalizovat využití prostoru a přizpůsobit se různým potřebám a situacím. Zajímavým prvkem jsou také závěsné houpačky a křesla, která mohou být buď zavěšena ze stropu nebo stát na relativně malé základně.
Daniel Nádaský, XXXLutz – Tipy, jak zařídit prostornou terasu i malý balkon
Jak uspořádat nábytek na prostorné terase
Jste-li šťastlivci s prostornou terasou, máte volnější ruku s výběrem zařízení pro venkovní posezení. Než začnete s výběrem konkrétních kusů, nakreslete si plánek a určete v něm ústřední bod, který celý prostor ukotví. Tím bude např. sedací souprava, která bude srdcem terasy a hlavním místem setkávání. Podle účelu terasového nábytku se můžete rozhodnout pro symetrické nebo asymetrické uspořádání. Symetrické působí více jako formální obývací část. Oproti tomu asymetrické je nepředvídatelné a ležérnější: Dovolí vám se více uvolnit a poskytuje i zóny, kam se lze uchýlit, když chcete být chvíli sami. V obou případech přemýšlejte nad tím, jak budou moci hosté do prostoru vstupovat a vystupovat z něj, aby nebyl v některé části třeba hůře přístupný.
Velké otevřené plochy mohou působit prázdně, proto je vhodné rozdělit je na několik zdánlivě samostatně funkčních prostor, např. pro stolovaní a večerní posezení, a každý z nich opticky vymezit třeba deštníkem, květináči nebo osvětlením. Zdánlivým oddělením vznikne i určitý pocit soukromí.
Každý centimetr lodžie či balkonu využijte na maximum
Obyvatelé bytových domů s balkony nebo lodžiemi často bojují s omezeným místem pro posezení. I na několika metrech čtverečních lze správně zvolenými kusy nábytku vytvořit relaxační oázu. Dlouhé a úzké plochy přikazují symetrické sezení. Pozor ale, protože příliš mnoho nábytku prostor rychle zaplní a naopak příliš málo může působit řídce a nevábně. Vyměřte možnou zastavitelnou plochu, aby bylo stále dost místa na průchod. K nejdelší stěně umístěte pohovku a po jejích stranách můžete přidat odkládací stolky a židličky. Vhodnou volbou je např. tenký konzolový stolek, který zabere málo místa a nabídne dostatečnou odkládací plochu. Na maličké a stísněné balkony vyberte dvě úzké židle a vycentrujte je po stranách malého odkládacího stolku. Vybírejte spíše úzký nábytek se štíhlými nohami, aby jejich základna nevytvářela zbytečné překážky a ještě více nezmenšovala už tak skromný prostor.
zdroj foto – archiv spol.