Na Zelený čtvrtek: Cuketová polévka s rukolou a ředkvičkami

Osvěžující cuketový krém podávejte teplý nebo studený, příjemnou pikantnost mu dodají rukola, ředkvičky a domácí petrželový olej. Svěže zelené barvy dosáhnete krátkým povařením cukety se slupkou.
4 porce
příprava 45 minut
Polévka
2 šalotky nebo 1 cibule
1 stroužek česneku
1 střední brambora
2 lžíce olivového oleje
1 snítka tymiánu
½ lžičky kuliček černého pepře
2 kuličky nového koření
100 ml suchého bílého vína
2 cukety (500 g)
1 l zeleninového vývaru
100 ml smetany ke šlehání
1 svazek ředkviček
2 hrsti rukoly
sůl
Olej
1 hrst hladkolisté petržele
8 lžic extra panenského olivového oleje
Šalotku, nebo cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno, česnek oloupejte a nakrájejte na tenké
plátky. Bramboru oloupejte a nakrájejte na kostičky.
V hrnci rozehřejte olej, vsypte šalotku nebo cibuli, opékejte ji 2 minuty, přidejte česnek, brambory,
tymián, pepř a nové koření, restujte na středním stupni 1 minutu a zalijte vínem.
Ztlumte teplotu a nechte víno vyvařit. Cuketu nakrájejte na kostičky (i se slupkou). Zalijte zeleninu vývarem a zvyšte teplotu, jakmile polévka začne vřít, vsypte cuketu a vařte ji 5 minut doměkka.
Přidejte smetanu, povařte ji 2 minuty a rozmixujte polévku na hladký krém. Osolte jej dle chuti.
Ředkvičky očistěte a nakrájejte na tenké plátky. Rukolu omyjte a vytřepte z ní přebytečnou vodu. Petrželku rozmixujte s olejem dohladka. Polévku ozdobte ředkvičkami a rukolou a zakápněte petrželovým olejem.
Vhodné víno:
Sáhněte po kořenitějším bílém víně, tedy po Sauvignonu, Mülleru Thurgau či suché Pálavě, které ladí s pikantními ředkvičkami a rukolou.
Zdroj receptu: Vinná kuchařka – VÍNO ve sklence a na talíři, autor: Kristina Šemberová

Zelený čtvrtek je začátkem velikonočních svátků, které zatraktivní stylové zelené koktejly. Vyzkoušejte
delikátní After Eight Martini
1 díl Hanácké vodky Silver
2 díly Vaječného Snu čokoláda
1 díl Hanácké Peprmint
led
Ingredience stačí smíchat v šejkru naplněném ledem a následně scedit do koktejlových skleniček. Pokud se chcete přiblížit spíše drinku Espresso Martini, dozdobte kávovými zrnky.
Na Velký pátek: Pstruh s omáčkou z červeného vína
4 porce
příprava 30 minut

Ryba
4 filety z pstruha (á 200 g)
4 lžíce olivového oleje
sůl a čerstvě mletý pepř
Špenát
1 cibule
1 stroužek česneku
2 lžíce olivového oleje
150 g špenátových listů
sůl
Omáčka
1 červená cibule
2 lžíce olivového oleje
1 lžička kuliček černého pepře
150 ml suchého červeného vína
2 lžíce vinného sirupu nebo 1 lžička medu
3 lístky šalvěje
1 hrst hladkolisté petržele podle chuti
sůl a čerstvě mletý pepř
Filet zbavte případných kostí pinzetou. Zlehka ho osolte a opepřete. V pánvi rozehřejte olej a vložte do něj filet kůží dolů. Ztlumte teplotu na střední a pečte zhruba 10 minut, až maso zpevní a zbělá.
Mezitím připravte omáčku. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. V nové pánvi rozehřejte olej, vsypte cibuli, restujte ji na středním stupni asi 3 minuty doměkka, přidejte pepř a víno, ztlumte teplotu a povařte 5 minut do zhoustnutí.
Na špenát oloupejte cibuli a česnek a nakrájejte je nadrobno. Do pánve k rybě přilijte olej, nebo použijte novou pánev, a opečte na něm cibuli a česnek doměkka. Vsypte špenát a nechte ho zavadnout. Zlehka osolte.
Do omáčky vmíchejte vinný sirup nebo med a lístky šalvěje. Osolte ji a opepřete. Přelijte ji přes rybu a podávejte se špenátem. Podle chuti můžete posypat nadrobno nasekanou petrželkou.
Vhodné víno:
Lehčí ovocnější mladé červené víno nebo suchá růžová vína, odrůd Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké.
Zdroj receptu: Vinná kuchařka – VÍNO ve sklence a na talíři, autor: Kristina Šemberová
Velký pátek

Tento den se lidé tradičně postili a téměř nejedli. Z křesťanského pohledu je to jeden z nejvýznamnějších dnů – byl ukřižován Ježíš Kristus. Proto také vzpomínáme na své blízké, kteří již nejsou mezi námi. Přestože se drží půst, v některých krajích bylo možné dát si aspoň lehký pokrm z čerstvých ryb. Pro koho byla ryba příliš drahá, alespoň si mohl připravit rybí alternativu – bramborové těsto ve tvaru ryby. V některých rodinách se vařila také hustá polévka z kysaného zelí a brambor. Jinde špenát, hrách, jáhly nebo sladké knedlíky se sušeným ovocem.
„Ke sladkovodním rybám v běžných úpravách, tedy grilovaným nebo pečeným, vyzkoušejte Ryzlink rýnský. Díky své kyselině vhodně doplní chod a nahradí kyselost citrónu. Pokud použijete tučnější rybu, jako je losos či sumec, sáhněte po kulatějším víně s větší strukturou chuti – po Rulandském bílém nebo po suchém rosé třeba z Frankovky, případně Rulandského modrého. U pokrmů z cizrny a jáhel záleží hlavně na zbylých ingrediencích i na celkovém vyznění jídla. Kombinujete-li se zeleninou, zvolte plnější bílé. Jestliže ovšem zahrnete houby, doplňte pokrm klidně lehkém červeným – Modrým Portugalem nebo Svatovavřineckým.“
Velikonoční klasika: Šťavnaté bylinkové kuře s křupavou kůrčičkou

Ještě za první republiky se pečené kuře objevovalo jen v luxusních restauracích, občas v neděli v měšťanských domácnostech a na stole šlechty. Teď by se dalo říct, že kuře je víkendová klasika, kterou připravuje většina domácností. Každý peče kuře svým oblíbeným způsobem a podává ho s jinou přílohou. Všichni se ale shodnou, že nejdůležitější je kůrčička. Recept plný bylinek od Vitany přímo vybízí, abyste si tohle kuřátko připravili na letošní Velikonoce!
Doba přípravy: 1¾ hodiny
Množství: 4 porce
Suroviny:
1 kuře
2 snítky estragonu
1 hrst čerstvého rozmarýnu
4 lžíce másla
1 lžíce sušeného rozmarýnu Vitana
1 lžíce sušeného tymiánu Vitana
1–2 palice česneku
2 lžíce rostlinného oleje
2 lžíce nadrobno nasekané pažitky
1 lžíce soli
citron
Postup:
Troubu předehřejeme na 220 °C. Kuře omyjeme, osušíme, opatrně nařízneme kůži u krku a vložíme pod ní snítky estragonu a pár snítek rozmarýnu. Břišní dutinu vymažeme 1 lžící másla, osolíme, naplníme sušeným tymiánem a rozmarýnem Vitana a kuře položíme prsíčky nahoru do hlubšího pekáče. Osolíme ho a obložíme stroužky česneku. Pekáč s kuřetem vložíme do předehřáté trouby.
Zbylé máslo rozehřejeme a smícháme s olejem. Jakmile kuře začne zlátnout, potřeme ho máslem s olejem a otočíme tak, aby se opeklo ze všech stran. Zhruba po 15 minutách ztlumíme teplotu v troubě na 175 °C a každých 10 minut kuře potřeme máslem s olejem. Po dalších 30–45 minutách kuře otočíme a opět potřeme. Pokud už nemáme máslo s olejem, pomašlujeme ho vypečenou šťávou. Pečeme dozlatova a doměkka, ještě zhruba 30 minut. Na posledních 5–10 minut ho opět otočíme prsíčky nahoru a necháme dopéct. Tak bude kuře krásně pečené ze všech stran, křupavé a zároveň měkké a šťavnaté.
Kuře vyndáme z trouby a necháme ho 5–10 minut odpočinout pod alobalem, aby se šťávy v kuřeti vsákly zpět do masa. Naporcujeme a podáváme posypané pažitkou a pokapané citronem.
Tip: Pečené bylinkové kuře chutná nejlépe s vařenými bramborami sypanými pažitkou (uvařit je můžeme se snítkou libečku), s pečenou kořenovou zeleninou nebo slanými palačinkami nakrájenými na široké nudle.
Bio beránek

Aby byl beránek skutečně upečený z výběrových bio surovin, doporučujeme použít hladkou mouku Babiččina volba BIO. Nejen, že je mouka kvalitně zpracovaná v souladu s pravidly ekologické produkce, má také skvělé pečící vlastnosti. Mouka je speciálně vyrobená pro ty, kteří milují dobrou chuť, ekologii a přírodní produkty. Vyrábí se z obilí pěstovaného podle přísných pravidel bio produkce, která garantují organický původ surovin. Neobsahuje genově modifikovaný materiál ani přídatné látky (éčka) a původ obilovin lze 100procentně identifikovat. Navíc veškeré obilí je zpracované v mlýně, kam se běžná produkce nedostane, díky čemuž má mouka zaručenou vysokou kvalitu a čistotu produktu.
Ve své každodenní praxi i edukaci na kurzech pečení používá mouky Babiččina volba mistr cukrář Josef Maršálek. „Kvalitní mouka je prakticky alfou a omegou jakéhokoliv domácího i profesionálního pečení. A pokud je vyrobená s nejvyšším možným ohledem vůči našemu životnímu prostředí, pak vždy bude mít mou podporu,“ říká Josef Maršálek, mistr cukrář a ambasador mouk Babiččina volba.
Ingredience
- 4 bio nebo domácí vejce
- 350 g bio hladké mouky Babiččina volba
- 170 g rozpuštěného bio nebo farmářského másla
- 275 g bio cukru
- 10 PL bio nebo farmářského plnotučného mléka
- 1 sáček prášku do pečiva
- na vymazání formy máslo a hrubá mouka nebo krupice
Postup
Troubu předehřejte na 160 °C.
Ze všech ingrediencí vypracujte těsto.
Hladké zpracované těsto stáhněte stěrkou do pečlivě vymazané a vysypané formy. To opravdu nepodceňte, ať jde beránka dobře vyklopit.
Pečte ve vyhřáté troubě 45 minut, poté odklopte vršek, zkontrolujte špejlí a podle potřeby dopékejte.
Po vychladnutí vyjměte z formy, servírujte na tácu a pocukrujte.
Vláčné velikonoční perníčky pro malé koledníčky
Upečte si perníková velikonoční vajíčka, zajíčky, kačenky a další roztomilé tvary. Vytáhněte vykrajovátka nebo formičky a zapojte malé pomocníky – děti budou vykrajování i zdobení malých dobrůtek s vůní medu a perníkového koření milovat. Velikonočními perníčky pak můžete ještě svátečně vyzdobit byt nebo chalupu i obdarovat malé koledníky. S naším receptem budou perníčky nadýchané a vláčné i bez odležení.

Doba přípravy: 30 minut
Doba pečení: 10 minut
Připravte si (na 50 kusů):
Na perníčky:
- 200 g hladké mouky
- 200 g polohrubé mouky
- 150 g moučkového cukru
- 2 vejce
- 50 g másla
- 2 lžíce medu
- 1 lžičku jedlé sody
- 2 lžičky perníkového koření
- 1 vejce na potření
- cukrové zdobení
Na bílkovou polevu:
- 1 bílek
- moučkový cukr podle potřeby
Jak postupovat?
Perníkové koření zvolna prohřejte na suché pánvi, aby se rozvonělo.
Do mísy prosejte mouku. Přidejte k ní jedlou sodu, koření a cukr a promíchejte. Pak přidejte med, změklé máslo a vejce a vše důkladně propracujte, až vznikne hladké a pevné těsto. Zabalte ho do folie a nechte ho v chladu odpočinout – klidně den nebo dva.
Poté těsto rozválejte na nepomoučeném válu na placku vysokou asi půl centimetru. Důležité je těsto před válením a vykrajováním nepodsypávat další moukou – ta by totiž ubrala perníčkům na křehkosti. Z vyváleného těsta vykrajujte různé tvary a vyskládejte je na plech vyložený pečicím papírem.
Perníčky pečte 8-10 minut v troubě předehřáté na 180 °C. Ještě horké je potírejte rozšlehaným vejcem, budou se krásně lesknout.
Tip: Perníčky vkládejte až do vyhřáté trouby a troubu během pečení ji neotvírejte! Každé otevření dvířek totiž znamená snížení teploty až o 20 %, což se projeví tím, že pečivo nebude nadýchané a ztvrdne, a navíc zbytečné zaplatíte víc za elektřinu. Pokud se poohlížíte po nové troubě, vyplatí se chytrá a úsporná trouba se skutečně velkým průzorem a dvoubodovým osvětlením i rovnoměrným pečením, jako třeba MORA VTPS 787 BXB.
Jak perníčky ozdobit?
Na polevu si přes sítko propasírujte bílek. Pak postupně přidávejte prosátý moučkový cukr a šlehejte. Ať bude mít směs konzistenci tužší polevy, naplňte směsí sáček s tenkou zdobicí špičkou. Perníčky zdobte podle fantazie a posypte je cukrovým zdobením.
Sušenky z mandlového másla

Přípravu jsme si chtěli co nejvíce usnadnit, a proto jsme sáhli po výkonném stolním mixéru Sage THE SUPER Q SBL920. Jako jediný mixér na trhu kombinuje 3 výrobky v jednom: standartní mixér, smoothie mixér (s malou nádobou vhodnou na cesty) a vakuový nástavec (který umožňuje mixování v nejvyšší možné kvalitě). Vysoký výkon zajišťuje motor s příkonem 2400 W. Přístroj je vybaven speciálním nožovým systémem, má intuitivní ovládání a je vyroben ze špičkových materiálů. Robustní základna je kovová a zajišťuje tichý chod bez vibrací. Nádoba mixéru je vyrobena z Tritanu bez BPA, který je vysoce odolný proti nárazu a poškrábání a lze jej bez obav opakovaně mýt v myčce na nádobí.
Postup
- Do nádoby od mixéru Sage SBL920 vložte mandle. My jsme použili oloupané, ale klidně použijte i neloupané, nebo je můžete předtím opražit. Nasaďte a zajistěte víko nádoby pro bezpečné mixování.
- Mixér zapněte tlačítkem ON a otočným ovladačem dejte MIX a postupně přidávejte stupně. Ořechy potřebujeme rozmixovat do hladkého másla. Postupně snižujte a zvyšujte výkon, podle potřeby. Pro lepší promíchání si můžete pomoci pěchovadlem nebo stěrkou.
- Hotové máslo přendejte do nádoby s víkem.
- Do větší misky si připravte suroviny na těsto a všechny smíchejte dohromady a ručně vypracujte hladké těsto.
- Těsto nechte chvilku odpočívat, mezitím si připravte troubu předehřátím na 170°C.
- Těsto vyválejte do přibližně půlcentimetrové placky a vykrajovátkem vykrojte požadované tvary. Ty položte na plech s pečícím papírem a dejte je péct do trouby na 10–12 minut. Upečené sušenky nechte vychladnout.
- Mezitím si připravte polevu na zdobení sušenek. Prosejte moučkový cukr do bílku a vymíchejte si polevu. Potřebujete konzistenci, která drží a neroztéká se. Podle potřeby tedy přidejte moučkový cukr.
- Hotovou polevu můžete dobarvit potravinovými barvami a poté s ní nazdobte sušenky.
Hotové sušenky mají díky mandlovému máslu krásně mandlovou příchuť a nemusíte do těsta přidávat už žádný jiný tuk. Po upečení jsou krásně křupavé, ale pokud je chcete mít vláčné, dejte je do krabičky s víkem a nechte zavřené.
VELIKONOČNÍ QUICHE S KUŘECÍ KLOBÁSKOU A VEJCI
Ve většině českých domácností se v těchto dnech line vůně upečeného beránka. Rozvoňte svůj domov netradičně po francouzsku, a to velikonočním quichem. V něm navíc můžete upotřebit vajíčka, která třeba nestihnete nabarvit. Koledníci se k vám je pohrnou!
Příprava:
Počet porcí:
Ingredience:
na náplň:
1 balení kuřecích klobásek od DZ Klatovy
1 svazek jarní cibulky
3 mrkve
2 lžíce másla
1–2 hrsti baby špenátu
sůl
pepř
špetka muškátového oříšku
150 g zakysané smetany
4 vejce na rozšlehání
1-2 vejce uvařená navrdo
100 g tvrdého sýru
70 g sýru feta
nadrobno nakrájená pažitka a kopr na dozdobení
na těsto:
250 g celozrnné pšeničné mouky
140 g másla
1 vejce
2 lžíce mléka
1 lžička soli
Postup:
1/ Předehřejte si troubu na 180 °C a připravte si těsto. Mouku promněte mezi prsty se změklým máslem, až bude mít konzistenci hrubší drobenky. Pak přidejte vejce, mléko a sůl. Všechno pořádně propracujte. Bochánek těsta obalte fólií a nechte půl hodiny chladit v lednici.
2/ Vychlazené těsto vyválejte na zhruba půlcentimetrovou tloušťku a opatrně přeneste do vymazané kulaté formy o průměru 22 cm. Uhlaďte prsty a přečnívající okraje odřízněte. Dno několikrát propíchněte vidličkou a dejte na 15 minut předpéct do trouby.
3/ Nakrájenou kuřecí klobásku, jarní cibulku a mrkev krátce orestujte na rozehřátém másle. Podlijte jednou až dvěma lžícemi vody a duste, až mrkev trochu změkne. Nakonec přidejte špenát a promíchejte, aby lehce zavadnul. Dochuťte solí, pepřem a špetkou muškátového oříšku. Zakysanou smetanu prošlehejte s vejci a polovinou strouhaného sýra.
4/ Smíchejte s podušenou zeleninou a celé nalijte do upečeného korpusu. Vejce uvařená natvrdo nakrájejte na tenká kolečka a rovnoměrně položte na připravenou směs. Posypte zbylým strouhaným sýrem a nadrobenou fetou. Vložte do trouby a pečte 30 minut. Poté ozdobte sekanou pažitkou a koprem.
VELIKONOČNÍ QUICHE S KUŘECÍ KLOBÁSKOU A VEJCI
Ve většině českých domácností se v těchto dnech line vůně upečeného beránka. Rozvoňte svůj domov netradičně po francouzsku, a to velikonočním quichem. V něm navíc můžete upotřebit vajíčka, která třeba nestihnete nabarvit. Koledníci se k vám je pohrnou!
Příprava:

Počet porcí:
Ingredience:
na náplň:
1 balení kuřecích klobásek od DZ Klatovy
1 svazek jarní cibulky
3 mrkve
2 lžíce másla
1–2 hrsti baby špenátu
sůl
pepř
špetka muškátového oříšku
150 g zakysané smetany
4 vejce na rozšlehání
1-2 vejce uvařená navrdo
100 g tvrdého sýru
70 g sýru feta
nadrobno nakrájená pažitka a kopr na dozdobení
na těsto:
250 g celozrnné pšeničné mouky
140 g másla
1 vejce
2 lžíce mléka
1 lžička soli
Postup:
1/ Předehřejte si troubu na 180 °C a připravte si těsto. Mouku promněte mezi prsty se změklým máslem, až bude mít konzistenci hrubší drobenky. Pak přidejte vejce, mléko a sůl. Všechno pořádně propracujte. Bochánek těsta obalte fólií a nechte půl hodiny chladit v lednici.
2/ Vychlazené těsto vyválejte na zhruba půlcentimetrovou tloušťku a opatrně přeneste do vymazané kulaté formy o průměru 22 cm. Uhlaďte prsty a přečnívající okraje odřízněte. Dno několikrát propíchněte vidličkou a dejte na 15 minut předpéct do trouby.
3/ Nakrájenou kuřecí klobásku, jarní cibulku a mrkev krátce orestujte na rozehřátém másle. Podlijte jednou až dvěma lžícemi vody a duste, až mrkev trochu změkne. Nakonec přidejte špenát a promíchejte, aby lehce zavadnul. Dochuťte solí, pepřem a špetkou muškátového oříšku. Zakysanou smetanu prošlehejte s vejci a polovinou strouhaného sýra.
4/ Smíchejte s podušenou zeleninou a celé nalijte do upečeného korpusu. Vejce uvařená natvrdo nakrájejte na tenká kolečka a rovnoměrně položte na připravenou směs. Posypte zbylým strouhaným sýrem a nadrobenou fetou. Vložte do trouby a pečte 30 minut. Poté ozdobte sekanou pažitkou a koprem.
Jarní slaný koláč podle @Maškrtnica

Tento quiche můžete vyzkoušet v mnoha variacích – s prvními lístečky kopřivy, bršlicí, se špenátem i s medvědím česnekem.
Ingredience
Těsto:
120 g studeného másla, 3 g soli, 200 g mouky, 1 vejce, 80 g přebytečného kvásku (nebo menší vejce). Máslo s moukou promíchejte na drobenku – ručně nebo střední metlou robota. Ve chvíli, kdy máte drobenku, přilijte kvásek a vejce a nechte míchat, dokud se těsto nezačne spojovat v kouli. Pokud se těsto nespojuje, přilijte postupně 1–3 lžíce ledové vody.
Hotové těsto rozválejte do koláčové formy a v ní nechte alespoň 20–30 minut vychladit.
Náplň:
150 g směsi zelených bylinek – špenát, kopřiva, pažitka, česnek medvědí či podivný. Pokud máte jen špenát, tak přidejte alespoň stroužek klasického česneku. 50 g baby špenátu bokem, 200 g smetany ke šlehání, 3 g soli, 1 g pepře nebo podle chuti, 3 vejce, 100 g čerstvého sýra – mozzarella či jiný jemný bílý sýr.
Smetanu přiveďte k bodu varu a spařte v ní opláchnutou směs zeleného lupení – stačí, aby zavadlo. Přidejte stroužek česneku, pokud ve směsi chybí. Odstavte a promixujte spolu s vajíčky, solí a pepřem, následně do směsi přimíchejte natrhaný sýr a lístky baby špenátu. Směs ochutnejte, dosolte a opepřete podle potřeby.
Postup
Troubu předehřejte na 200 °C na horní a dolní pečení, nebo zvolte program na pizzu. Bylinkovou směs nalijte do těstem vyložené formy a dejte koláč péct. Plech s formou na roštu lze na prvních 15 minut položit na dno, popřípadě na nejnižší možnou úroveň (pizza program), čímž se koláč upeče dohněda i zespod bez předchozího předpékání korpusu. Quiche pečte asi 40–45 minut (pokud příliš rychle hnědne, přikryjte volně alobalem), poté nechte vychladnout a krájejte až zatuhlý – asi po hodině od upečení.
Pro usnadnění pečení jsou některé multifunkční parní trouby Electrolux vybaveny funkcí Steamify®. Stačí jen zadat požadovanou teplotu a trouba automaticky nastaví intenzitu páry tak, abyste dosáhli dokonalého výsledku. A pokud to vyžaduje váš recept, kombinaci množství páry a teplotu horkého vzduchu nastavíte manuálně. Trouby Electrolux nabízí využití 100 % páry na vaření, 50 % páry na dušená jídla, maso a zeleninu nebo 25 % páry pro přípravu pečeného masa či drůbeže a pro pečivo a moučníky.
Přejeme dobrou chuť a klidné Velikonoce!
zdroj foto – archiv spol.