pondělí 23. prosince 2024

Silonky byly svědkem módní revoluce, dnes se nosí síťované, barevné i třpytivé

Tělové, černé, síťované, třpytivé, stahující, formující, samodržící, elegantní i vyzývavé. Silonky nejsou jen praktickým doplněním outfitu, ale také svědkem vývoje módního stylu, ženského hnutí i rozvoje technologií.

Kdo stojí za jejich vznikem? Která ikona nošení silonek zpopularizovala? A jak se nosí dnes?

Neutuchající zájem o silonky potvrzují data dm drogerie markt. Ta nabízí širokou řadu punčochového zboží značky Stella Jones od silonových ponožek přes kompresní punčochy až po tvarující modely. „Dlouhodobě ženy nejvíce poptávají punčochové kalhoty v tělové barvě, následují produkty v univerzální černé barvě. Oblíbené jsou také samodržící silonky, ponožky, nadkolenky či podkolenky,“ potvrzuje trend Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt. „Dalším vyhledávaným typem jsou kompresní punčochy, které zlepšují průtok krve a mohou zmírnit otoky nohou. Ty nabízí Stella Jones ve variantě Energize a Body Forming, které se liší kompresním účinkem. V posledních dvanácti měsících se tohoto typu punčoch prodalo přes 118 tisíc kusů,“ doplňuje Peroutka.

Ženy vzaly silonky útokem, první den se prodaly miliony kusů

První zmínka o punčochách se objevuje už ve starověkém Řecku, kdy tkaný kus látky sloužil otrokům jako ochranná vrstva. Mnohem později se ke slovu přihlásily punčochy pletené a hedvábné, které následně uvolnily místo převratnému nylonu. Chemik Wallace Hume Carothers si v roce 1938 nechal u firmy DuPont patentovat polyamidové vlákno, z něhož byly o dva roky později vyrobeny první punčochy s typickým černým švem na zadní části nohou. Dámy si revolučních nylonek cenily zejména pro jejich pevnost, odolnost, pohodlnost a cenovou dostupnost. Hned první den se jich prodaly více než čtyři milionů kusů.

50. a 60. léta: Módní revoluce a krátké sukně

V 50. a 60. letech se silonky staly neodmyslitelnou součástí oděvního průmyslu. Svezly se na vlně módní revoluce a ženy, které toužily vyjádřit svou svobodu a individualitu, začaly punčošky nosit ke krátkým šatům a sukním. I z tohoto důvodu začaly postupně mizet silonky přidržované podvazky, které nahradily punčochové kalhoty. Jednou z osobností, která nošení nylonek popularizovala, byla i ikonická Marylin Monroe.

70. a 80. léta: Dříve oděv kurtizán, teď vysoce módní záležitost

V období 70. a 80. let se do popředí dostala módní hnutí punk a New Romantic. Byly reakcí na tradiční módní hodnoty a silonky se tak staly součástí provokativního a nekonformního stylu. Punčochy, typicky roztrhané, se nosily s vysokými botami a minisukněmi a stávaly se symbolem rebelství a sebevědomí. Zpěvačka Madonna pak v tomto období do hry vrátila síťované punčochy, které byly ve 20. letech doplňkem vyhrazeným pro kurtizány.

90. léta a 2000: Síťované silonky a kraťasy

Roztrhané kalhoty, károvaný vzor, flanel, tmavé barvy, řetězy a vysoké boty s výraznou podrážkou. Punková vlna volně pokračovala do stylu zvaného grunge, jenž se vyznačoval ležérností, nekonformností a jednoduchostí. Snížil se pas punčošek a nejčastěji se nosily ty síťované. Ženy je kombinovaly s volnými tričky, svetry, džínsy a nově i se šortkami.

Současnost? Barvy, vzory, třpytky, srdíčka… Vše je dovoleno

Silonkové punčochy se dnes vyrábějí z mnoha různých materiálů, jako je například elastan, lycra nebo spandex, a k dispozici jsou v široké škále barev, vzorů a délek. „V módě je nyní možné všechno, a to se týká i silonek. Přestože se stále nosí nejčastěji k sukni a šatům, existuje dnes na trhu velké množství různorodých materiálů, vzorů, barev a celá škála průhlednosti punčoch,“ říká stylistka Petra Kasalová s tím, že se preference mění rovněž podle ročních období nebo výjimečných událostí v roce. „V čase vánočních svátků převládá v oblasti silonek vše, co se třpytí. Okolo Valentýna se zase prodává více krajek a aplikací, třeba se srdíčky. Na jaře vedou pastelové barvy, v létě síťované punčochy a s ochlazením jdou do popředí zateplené punčochy s příměsí vlny či kašmíru,“ doplňuje stylistika.

zdroj foto. archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.