pátek 4. dubna 2025

Jak rychle a úspěšně připravíte slavnostní pohoštění?

Na oslavy konce roku jsme pro vás připravili speciální výběr originálních a kreativních receptů. Ať už dáváte přednost tradičnímu slavnostnímu jídlu nebo tematickému slavnostnímu menu, rychlé a nejgurmánštější recepty, se kterými zaručeně uspějete, jsme pro vás shromáždili zde.

Pro návštěvy k ranní či odpolední kávě připravte Sakrajdu, tradiční staročeský pokrm, se kterým zaručeně uspějete. Závin na první pohled připomíná tradiční štrůdl, ale již při prvním soustu vás překvapí svou šťavnatostí, kterou mu dodává švestková náplň z povidel. Navíc v těstě nechybí perníkové koření, sladký med ani křupavé oříšky.

Povidlová slavnostní Sakrajda

Suroviny:

Těsto
300 g hladké mouky
150 g moučkového cukru
2 lžičky Perníkového koření Vitana
1/2 Kypřícího prášku do pečiva Vitana
2 lžíce medu
2 vejce
3 lžíce mléka
1 lžíce rumu
80 g změklého másla
strouhaná kůra z 1/2 citronu
2 lžíce kakaa holandského typu
hladká mouka na pomoučení


Náplň150 g švestkových povidel150 g vlašských ořechů

Postup: Nejprve promícháme mouku s cukrem, perníkovým kořením a kypřicím práškem. Přidáme med, 1 vejce, mléko, rum, máslo, citronovou kůru a kakao. Vypracujeme hladké těsto, které se nelepí na ruce. Těsto zabalíme do potravinářské fólie a přes noc uložíme do lednice. 

Druhý den těsto rozdělíme na dvě poloviny a chvíli necháme změknout. Předehřejeme si troubu na 180 °C. Na pomoučeném vále vyválíme z každé poloviny plát tenký zhruba 3 mm. Pláty potřeme povidly, posypeme nahrubo nasekanými ořechy a těsto zabalíme jako roládu. Vymažeme a vysypeme plech nebo do něj vložíme pečící papír. Rolády položíme vedle sebe na plech a potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme zhruba 15 minut, dohněda. Hotové rolády necháme zchladnout a poté je nakrájíme.

Při sestavování menu se můžete zamyslet také trošku jinak nad hlavním pokrmy. Vsaďte na originalitu a pohostěte své blízké vegetariánským menu, ve kterém má čestné místo bramborový salát.

Lesní bramborový salát

Suroviny:

1 kg brambor

80 g šalotky

80 g sterilovaného hrášku (bez nálevu)

4 středně velké mrkve

5 ks kyselých okurek

300 g Poctivé majonézy Vitana

1 lžíce hořčice

100 g smrkového džemu (z mladých výhonků)

150 g jedlých kaštanů

citrónová šťáva

Na ozdobu:

smrkový džem

křepelčí vajíčko

Postup: Uvaříme brambory a také v octové vodě pomalu uvaříme mrkev. Troubu rozpálíme na 200 °C a pečeme kaštany po dobu 10 až 15 minut. Nakrájíme kyselé okurky, mrkev, kaštany a brambory. Vše smícháme, přidáme hrách a spařenou šalotku. Majonézu smícháme se smrkovým džemem, citronovou šťávou a hořčicí. Přidáme sůl, pepř a smícháme s majonézou. Nakonec smícháme vše dohromady. Udíme a podáváme na dřevu.

Tip navíc: Pokud chcete přizpůsobit salát i svým vegetariánským přátelům, doporučujeme místo Poctivé majonézy použít klasickou sojanézu.

Vánoční Wellington, nejen pro vegany

Suroviny:

1 sáček Naturli‘ Shape Me mleté

4 lžíce oleje na smažení

1 červená cibule

100 g žampionů

2 stroužky česneku

2 lžíce sušených brusinek

1 hrst čerstvého špenátu

10 ml ovesného nápoje

2-3 lžíce pšeničné mouky

1 balení listového těsta

2 polévkové lžíce alternativního (rostlinného) másla

Sůl a pepř na ochutnání

Recept: Očistěte a nakrájejte houby, cibuli a česnek na malé kousky. Osmažte je na oleji. Přidejte Naturli‘ Shape Me mleté, brusinky a vše promíchejte. Podle chuti osolte a opepřete a nechte několik minut smažit. Následně přidejte špenát, případně ještě dochuťte. Hmotu přendejte do mísy, přidejte ovesné vločky a mouku. Míchejte, dokud se vše nespojí v jednotnou hmotu. Vyválejte listové těsto a doprostřed položte směs z rostlinného mletého masa, který vytvarujte jako bochník. Konce listového těsta přeložte k sobě kolem mletého a poté těsto potřete rozpuštěným rostlinným máslem.

NaturliI‘ Wellington pečte na horkovzduch 30-40 minut při 180 °C. Podávejte s bramborovým salátem.

Děti i přátelé se štěstím rozplynou nad chutnou a lehkou zmrzlinou jako dezert, která je pouze z rostlinných přísad. Věděli jste ale, že zmrzlina nemusí sloužit pouze jako dezert? Zkuste si ji vychutnat třeba jako aperitiv – malinový sorbet s proseccem je dokonalou kombinací. Děti budou pro změnu nadšené ze sváteční zmrzlinové svačiny jako sandwiche politého čokoládou, nebo z poháru se sušenkami, šlehačkou a třeba prskavkou. Vánoční atmosféru můžete vykouzlit také přípravou netradiční perníkové zmrzliny, kterou můžete nahradit již snězené cukroví.

Sváteční perníková zmrzlina

Suroviny:

10 lžic moučkového cukru

2 lžičky Perníkového koření Vitana

400 ml smetany ke šlehání (40%)

8 ks perníčků nebo perníkových sušenek

4 žloutky

Popis: Žloutky vyšlehejte s moučkovým cukrem dohladka, trvá to zhruba 2–3 minuty. Vmíchejte perníkové koření a znovu prošlehejte, až se rovnoměrně rozptýlí. V jiné míse ušlehejte smetanu do polotuha. Vmíchejte ji do žloutkové směsi. Podle chuti do ní rozdrobte dva perníčky a zlehka promíchejte.

Směs vlijte do nádoby zmrzlinovače a nechte umíchat zmrzlinu, zhruba po 30–40 minutách začne být hutná. Přesuňte ji do plastové nádoby, rozdrobte do ní zbylé sušenky, promíchejte a uložte alespoň na 3 hodiny do mrazáku.

Pokud zmrzlinovač nemáte, nalijte směs do plastové nádoby s víčkem, rozdrobte do ní zbylé sušenky, lehce promíchejte, přiklopte nádobu víčkem a vložte do mrazáku na 10–12 hodin. Z počátku každých 20 minut, po 3 hodinách každou půl hodinu a po 6 hodinách jednou za hodinu promíchejte směs vidličkou, abyste rozbili případné ledové krystalky. Zmrzlina bude po zmrznutí krásně krémová.

Pro zdokonalení večera si můžete připravit také horký nápoj na oslavu půlnoci venku pod ohňostrojem, nebo sváteční kořeněné cuba libre se skořicí.

Zdroj foto: archiv spo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.