pátek 22. listopadu 2024

Zánět močového měchýře se objevuje opakovaně

Zánět močového měchýře umí pěkně potrápit. Provází ho pálení při močení, pocit neustálého nucení na toaletu, v závažnějších případech i krev v moči, bolest podbřišku nebo zvýšená teplota. Nepříjemné příznaky se obvykle daří s pomocí antibakteriálních přípravků a klidového režimu zahnat během několika málo dnů. Zánět močového měchýře však má nepříjemný zvyk se opakovaně vracet.

Zánět způsobují bakterie, které se močovou trubicí dostanou do močového měchýře. Příčinou může být zanedbaná hygiena, kdy se do močového ústrojí dostanou nevhodné bakterie, což se stává při špatném očištění po použití toalety nebo po sexu. Ke vzniku zánětu přispívá také prochlazení. Klasicky k němu může dojít při odhalení spodní části zad.

Rizikovou skupinou pro rozvoj zánětu jsou cukrovkáři, kteří mají v moči glukózu, nebo ženy procházející hormonálními změnami, například během těhotenství či přechodu. Ve výjimečných případech má zánět virový nebo kvasinkový původ, ale nestává se to příliš často.

V každém případě, základním preventivním krokem proti zánětu močových cest je dostatečný přísun tekutin, s čímž souvisí i pravidelné močení. Časté vyprazdňování močového měchýře totiž zabraňuje přemnožení bakterií.

Správná hygiena od dětství

Vzhledem k délce močové trubice jsou k zánětu náchylnější ženy, proto by už od dětství měly být vedeny ke správné hygieně. V první řadě je to utírání po použití toalety odpředu dozadu. Dále je to například včasné převlečení vlhkých plavek, časté měnění spodního prádla a pyžama nebo sprchování po použití bazénu či vířivky.

Typickým znakem zánětu močového měchýře je bolestivé pálení při močení. Nemocný člověk má neustále pocit, že se mu chce na záchod, i když moči odchází jen málo. Samotná moč může být zakalená a obsahovat krev. V závažnějších případech se objevuje i horečka. Bolest ve spodní části zad bývá signálem, že se zánět rozšířil i do ledvin.

Hodně pít a podpořit imunitu

V první fázi léčby by nemocný člověk měl zůstávat v teple a odpočívat. Dospělý by měl vypít alespoň 2,5 litru tekutin denně. Vhodné jsou vitamíny a přípravky na podporu imunity, které tělu pomohou bojovat se zánětem. K lékaři je nutné zajít, pokud se objeví horečka, příznaky se ani po třech dnech nezlepší anebo začnou pacienta bolet záda v oblasti ledvin.

Z přírodních přípravků se pro zdravé fungování močového měchýře doporučuje brusinka, ať už ve formě čaje, džusu, sušených plodů nebo jako gemmoterapeutikum, což je výluh z pupenů. „Při problémech s močovým měchýřem je nutno se nejprve zaměřit na bakterie. Jedním z nejlepších prostředků na jejich likvidaci je lichořeřišnice, která likviduje v organismu streptokoky, stafylokoky, E-coli a další druhy bakterií. Dále je nutno se zaměřit na protizánětlivé prostředky, které mohou pomoci zánět likvidovat. Zde k nejlepším patří třezalka a gemmoterapeutikum z pupenů olše,“ vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Ve třetině případů se zánět vrací

Zánět močového měchýře má bohužel tendenci se vracet. Stává se to až ve třetině případů. Pokud se nemoc pořádně nedoléčí, bakterie v měchýři zůstávají a po čase se opět rozmnoží. Dochází k narušení tkáně v močovém měchýři a ten se stává k zánětům náchylnější, což může vyústit v chronický problém.

Obnovu tkáně močového měchýře je rovněž možné podpořit s pomocí bylinek. „K celkovému ozdravění močového měchýře a močových cest je nutné regenerovat ledviny jako hlavní orgán močového ústrojí. Jedním z nejúčinnějších prostředků je trubkovec, který též pomáhá při otocích ledvinového původu, tvorbě močových kamenů a někdy pomáhá oddálit i dialýzu. Funkci a stav ledvin pomáhá zlepšovat gemmoterapeutikum z vřesu.,“ dodává bylinkářka Jarmila Podhorná.

zdroj foto : shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.