Domek se nachází na prvním zámeckém nádvoří a ubytovat se zde můžete v jednom ze čtyř apartmánů. Ty se liší barvami, ale spojuje je důraz na přírodní materiály a na propojení starého s novým. Součástí interiéru jsou kusy nábytku z depozitáře zámku i antik obchodů.
„Velkou část vybavení tvoří dřevěný nábytek navržený na míru tomuto prostoru, inspirovaný regionem, například čela postelí i koupelnová čela inspirovaná tvaroslovím zámku a přilehlého okolí. V interieru je kladen důraz na přírodní materiály, jako je dřevo, kov, len. Všechny textilie jsou na míru navržené daným prostorám včetně detailů, jako jsou originální dekorované talíře a plakáty ze starých botanických knih na zdech,“ přibližuje Alexandra Dýcková.
V apartmánech si budete připadat jako v herbáři nebo zahradě, jako dekorace slouží květiny, ať již v podobě sušených kytek nebo na plakátech.
Rekonstrukce objektu probíhala v letech 2018–2021. Apartmány slouží veřejnosti od července 2021. Celý domek prošel rekonstrukcí podle pokynů Národního památkového ústavu. Obnoveny jsou mimo jiné prvky, které dříve nebyly vidět, např. oblouky u oken a dveří, navrácen byl také původní tvar mansardové střechy.
Spousta možností přímo za dveřmi apartmánu
Ubytování se nachází přímo v zámeckém areálu pod památkou UNESCO, Poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Součástí zámeckého areálu je také Muzeu nové generace, které se v roce 2016 zařadilo mezi nejkreativnější muzea ve střední Evropě. Dlouhé texty byste v muzeu hledali marně, vše důležité se dozvíte z audioprůvodce se sluchátky, v nichž uslyšíte dialog malého děvčátka a dávného mnicha z cisterciáckého kláštera. Vydat se můžete také na komentovanou prohlídku Po stopách Santiniho. Navštivte nejzajímavější místa bývalého cisterciáckého kláštera – nynějšího zámku, která jsou spojena s výjimečným architektem Janem Blažejem Santini-Aichelem. Seznámíte se se životem v cisterciáckém řádu, vstoupíte do osobního sídla opata – prelatury, kde můžete obdivovat rozsáhlou nástropní malbu z 18. století, která dosud nemusela být restaurována, navštívíte baziliku minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše s 2. nejdelší chrámovou lodí na Moravě, zavítáte do obydlí mnichů – konventu nebo nahlédnete do studniční kaple. Nebo obdivovat Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze. Žďárský zámek je také skvělým výchozím bodem k výletům po okolí, ať už se na ně vypravíte pěšky, na kole, na lyžích nebo autem.
Více na www.zamekzdar.cz
Zdroj foto: archiv zámku