neděle 20. dubna 2025

Typ bydlení? Po pandemii vedou pasivní domy

Koronavirová krize ovlivnila i nároky na bydlení. Podle odborníků se výrazně zvýšil zájem o rodinné domy, v nichž může rodina trávit čas i venku na svém pozemku. Z ekonomických důvodů pak lidé upřednostňují moderní bydlení s využitím obnovitelných zdrojů energie a nízkými provozními náklady.

Obecně platí, že typ bydlení si lidé vybírají zejména s ohledem na své ekonomické možnosti, a to, zda pracují ve městech nebo mimo ně. Vzhledem k rostoucím nákladům na novostavby, zájem je zejména o středně velké byty nebo menší rodinné domy, v nichž může pohodlně bydlet čtyřčlenná rodina. Vzdálenost do zaměstnání už nehraje takovou roli, lidé jsou dnes zvyklí cestovat za prací denně i několik desítek kilometrů. Dá se také říct, že lidé bez rozdílu věku mají zájem o moderní bydlení s využitím obnovitelných zdrojů energie a nízkými provozními náklady. Představy a nároky na bydlení výrazně změnila i coronavirová pandemie. „Zaznamenali jsme větší zájem o bydlení v rodinných domech, kde je možné trávit více času venku i na své zahradě. Další změna souvisí zejména s rostoucími náklady na výstavbu bytů a domů, lidé mají zájem z ekonomických důvodů více o menší a středně velké byty nebo menší rodinné domy,“ potvrzuje Karel Havlíček, ředitel divize Pasivní domy společnosti NWT s tím, že vzrostl zájem především o pasivní domy. Na tento typ bydlení je možné využít i dotaci Nová zelená úsporám B2, Zelená střecha a Dešťovka.

Moderní i šetrné

První pasivní domy si začali stavět hlavně lidé, kteří chtěli vyjádřit svůj pozitivní vztah k životnímu prostředí, jelikož běžně stavba spotřebovává přírodní zdroje (materiály, energii, půdu, vodu) a produkuje řadu odpadů a škodlivin. Provoz pasivního domu je téměř soběstačný, využívá obnovitelných zdrojů energie, zaručuje nízké emise CO2 a šetrně hospodaří s vodou. Oproti běžnému domu nepotřebuje tak velké množství dodané energie a jeho provoz je „maximálně“ úsporný. „Narůstající výstavba pasivních domů nabízí možné východisko ze zvyšujících se cen energií a rostoucí zátěže na životní prostředí, jde o výstavu šetrnou nejen k přírodě, ale i k naší peněžence,“ poznamenává Havlíček. Pokud zvažujete, že si pořídíte vlastní bydlení, inspiraci a poradenství zdarma nabídne podzimní stavební veletrh FOR ARCH, který se koná v souběhu s veletrhem nábytku FOR INTERIOR 21. až 25. září na výstavišti PVA EXPO Praha.

Zpátky ke kořenům

V historii si lidé vždy stavěli obydlí z materiálů, které měli k dispozici ve své době. Domy se stavěly vždy tak, aby v zimě držely teplo a v létě chlad. Nebyly k dispozici žádné speciální zdroje vytápění ani chlazení. Pasivní domy se vrací zpět k těmto kořenům, protože jejich podstata spočívá ve využití tepla ze slunce, které je zdarma, a v minimální potřebě dodatečných energii pro topení nebo chlazení.

zdroj foto: archiv organizátora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.