Ano, hlavními znečišťovateli jsou velké výrobní firmy, ale i malá snaha může přispět k velkým změnám. Nebojte, nemusíte své denní rutiny od základů měnit – tady je několik nápadů, jak nenásilně začít.
Stravování
Začněte nakupovat sezónní a lokální potraviny. Při přepravě exotických plodin přes půlku světa se spálí obrovské množství pohonných hmot a ještě spoustu elektřiny na udržování chladicích zařízení. Kromě snížení uhlíkové stopy pak ještě jako bonus budete jíst zdravěji a podpoříte místní pěstitele. Konzumujte také méně průmyslově zpracovávaných potravin a snižte spotřebu masa. Právě jeho produkce (i výroba mléka) totiž výrazně zvyšuje emise oxidu uhličitého a skleníkových plynů. Do obchodů si noste vlastní tašky a látkové sáčky.
Tip na víkend – navštivte farmářské trhy!
Nakupování – volte minimalismus
První a zásadní bod je přestat kupovat zbytečnosti. Každému se doma válí nepřeberné množství věcí, které nikdy nepoužil. V případě elektrických spotřebičů se pak dívejte na tabulky spotřeby vody nebo energií. Věnujte pozornost i jednotlivým značkám, od kterých nakupujete – snažte se vybírat ty, které se chovají zodpovědně a ekologicky a přispívají k udržitelnosti. K dostání je dnes už hodně produktů vyrobených z recyklovaných materiálů a zabalené v minimu plastu.
Tip: na příští nákup zajděte do bezobalového obchodu. Knihy kupujte v antikvariátech a věci, které už potřebujete, nabídněte ostatním.
Domácnost a bydlení
Cestou k udržitelnosti je výměna všech světelných zdrojů za ty úsporné. Sice jsou o trochu dražší, ale vydrží déle než klasické žárovky a také spotřebují až o čtvrtinu méně energie. Takže ušetříte planetu i svoji peněženku při placení elektřiny. Zaměřte se i na spotřebu vody. Vyměňte sprchovou hlavici za novou s nižším průtokem vody. Samozřejmostí je vypínat vodu při čištění zubů nebo sprchování. Při uklízení se snažte používat přípravky s co nejmenším obsahem chemických látek. Na trhu dnes najdete výrobky, kterými umyjete celou domácnost jen s pomocí vody. Patří mezi ně třeba mikrohadříky z recyklovaných vláken od Viledy – jeden hadřík firma vyrábí zrecyklováním jedné PET lahve.
Doprava a cestování
Pokud je to jen trochu možné, choďte pěšky, nebo využívejte hromadnou dopravu. V teplých letních dnech můžete chůzi střídat s jízdou na kole nebo koloběžce. I v této oblasti z toho bude těžit nejen příroda ale i vy – pravidelný pohyb vám zlepší kondici. Při delších cestách autem využívejte tempomat, který se postará o plynulou jízdu, takže zároveň sníží spotřebu paliva. Do telefonu si stáhněte aplikaci, která vám bude hlásit aktuální situaci na silnicích, abyste se vyhnuli zácpám.
Tip: na příští dlouhou cestu si kupte jízdenku na vlak. Cestu si v něm můžete krátit třeba sledováním filmu, čtením nebo doháněním pracovních restů.
Investujte do obnovitelných zdrojů
Rozšiřte svůj vytápěcí systém o zařízení šetrná k přírodě, která využívají obnovitelné zdroje energie. Patří mezi ně třeba solární panely, tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu. V Česku se navíc staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy nebudou moct od 1. září 2022 vůbec používat.
zdroj foto. archiv spol.