Kolekce Slovanské bohyně se nese v mytologickém a folklórním duchu a představuje rozšíření myšlenky, která vznikla ve spolupráci se Slovinským národním muzeem. To designérku oslovilo jako zástupkyni České republiky s prosbou, aby vytvořila unikátní kolekci na téma slovanská kultura. Denisa Dovalová se následně nechala inspirovat slovanskými bohyněmi. „Čím více jsem se o slovanských bohyních dozvídala, tím větší fascinaci ve mně tyto ženy začaly probouzet. Rozhodla jsem se proto, že projekt rozšířím na celou kolekci,“ prozrazuje Denisa Dovalová.

Návrhářčinou hlavní inspirací se staly ty nejsilnější z bohyň jako jsou Moréna, bohyně smrti a znovuzrození, Mokoš, bohyně plodnosti a ochránkyně žen, Živa, bohyně Slunce a štěstí, Lada, bohyně krásy, Dodola, bohyně větru a deště, či například Kupalo, bohyně očisty.
Téma se na kolekci odráží i v samotných potiscích. Pro tisk jsou využity symboly jednotlivých bohyň, hesla i jejich jména. Designérka rovněž pracuje s charakteristickými barvami bohyň. „To, co začalo jako oslava několika bohyň, se mi velmi rychle stalo osobním a uvědomila jsem si, že cíl mé kolekce je vyzdvihnout půvab a nežnou ženskost všech žen i dívek,“ popisuje myšlenkový proces kolekce designérka. Atraktivní prodloužené siluety podtrhávají krásu ženského těla, a představují tak oslavou krásy, jemnosti a božskosti všech žen. Pro kolekci byly použity především splývavé materiály doplněné o efektní tyl.
Slovanská kultura je neodmyslitelnou součástí každého z nás. Její odkaz je pro vnímavého pozorovatele všudypřítomný, neboť se stal hlavní inspirací dnešní kultury, která reflektuje myšlenky našich předků. „Věřím, že slovanskou kulturu a folklór je třeba si i nadále připomínat, protože jsou naším odkazem,“ doplňuje Denisa.
Ke vzniku přehlídky v duchu slovanských bohyň přispěla i Denisina sestra, Zuzana Dovalová, která k ní vytvořila jedinečnou hudbu. Jedná se o kombinaci z písní připravovaného Zuzanina alba. Při příležitosti přehlídky muzikantka doplnila doprovodnou píseň o tematické prvky odkazující na podstatu samotných bohyň.
Fotografie: Archiv MBPFW