Čtvrtek 21. listopadu 2024

Nenechme dětství zhořknout

Každoročně přibude v Česku do smutných statistik zhruba 9 000 nahlášených případů týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí, z nichž několik dokonce na následky špatného zacházení zemře.

Podle odborníků je však tento počet až 10krát vyšší. Alarmující je, že se fyzického, psychického a sexuálního násilí na dětech dopouští nejčastěji někdo z rodiny nebo z nejbližšího okolí dítěte. Právě na včasnou detekci ohrožených dětí a edukaci dospělých v této oblasti se zaměřuje aktuální kampaň Dětského krizového centra s názvem „Nenecháme dětství zhořknout“.  Kampaň je zároveň reakcí na nárůst zátěže v rodinách související s nelehkou situací v době pandemie COVID-19 a izolací dětí v dysfunkčních rodinách.

Kampaň je součástí společného projektu Dětského krizového centra a Nadace Sirius „Čím dříve, tím lépe a efektivněji – detekce ohrožených rodin“. Projekt reaguje na cíle Národní strategie prevence násilí na dětech, které jsou v souladu s mezinárodními právními dokumenty na ochranu práv dětí (zejména s Úmluvou o právech dítěte).

„V Dětském krizovém centru se dlouhodobě setkáváme s případy, kdy se děti se svou nepříznivou situací a ohrožením svěřovaly dospělým osobám v rodině či mimo ni, a přesto jim nebyla věnována patřičná pozornost. V důsledku toho tyto děti nadále zůstaly „v zajetí“ týrání, sexuálního zneužívání či jiných forem závažného ohrožení,“ říká PhDr. Zora Dušková, ředitelka Dětského krizového centra.

Důvodem je obecně nízká citlivost k násilí na dětech, vysoká míra utajování násilí na dětech před světem, ospravedlňování neadekvátního chování dospělých vůči dětem, obecně nízká důvěra v oznámení ohrožených dětí, přehlížení signálů svědčících o ohroženosti dítěte, a to i ze strany odborníků (lékařů, učitelů, pracovníků OSPOD aj.). „Je proto nutné zaměřit větší díl pozornosti nejen k řešení již identifikovaných případů ohrožení dítěte, ale také k jejich včasné detekci a ke zvýšení citlivosti vůči signálům, které mohou svědčit pro nepříznivou situaci konkrétního dítěte,“ dodává Zora Dušková.

„S ohledem na současnou situaci, kdy jsou děti izolované doma a odříznuté od kamarádů a pomoci, považujeme tuto kampaň za velmi důležitou. Průzkumy, které se v posledních měsících uskutečnily, shodně upozorňují na zvýšené riziko násilí v blízkých vztazích, a je proto nutné, abychom byli všichni vnímavější k problémům dětí a poskytli jim pomoc co nejdříve a co nejlépe,“ doplňuje ředitelka Nadace Sirius Dana Lipová.

V rámci projektu vznikly také webové stránky www.chranmedetstvi.cz. Na nich najdou odborníci, rodiče a další osoby pečující o děti také publikaci „Vy a my nenecháme dětství zhořknout“, která shrnuje téměř 30letou zkušenost pracovníků Dětského krizového centra v péči o týrané, sexuálně zneužívané, zanedbávané či jinak ohrožené děti. Manuál jasnou a srozumitelnou formou seznamuje zájemce s nejčastějšími formami ohrožení dětí a dopadem na jejich vývoj, s projevy dítěte a s tzv. „klíčovými signály“ upozorňujícími na možné ohrožení těch nejzranitelnějších.

Publikace by měla pomoci najít cestu ke změně a/nebo odborné pomoci tak, aby se děti mohly zdravě a plnohodnotně vyvíjet v bezpečném prostředí své rodiny.

S vizuály a motivy projektu se bude moci veřejnost seznámit také v rámci PR a online kampaně na sociálních sítích, na billboardech nebo letácích či prostřednictvím influencerů, jako jsou Zorka Hejdová, Andrea Kalousová, Mariana Prachařová nebo Šarlota Frantinová – Sharlota.

www.ditekrize.cz                                            www.chranmedetstvi.cz

zdroj foto – archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.