pátek 22. listopadu 2024

10 věcí, které nás o vesmíru ve škole neučili

I když si myslíme, že toho již o vesmíru víme hodně, stále existuje množství neprobádaných míst, či fyzikálních jevů, které si neumíme vysvětlit. Do školních osnov se vejdou ale jen základy, a proto vám přinášíme zajímavosti, které jste určitě ještě neslyšeli. Pokud se chcete dozvědět více, sledujte každý den ve 20:00 seriály nabité zajímavostmi o vesmíru na televizní stanici Spektrum.

1. Vesmírný skafandr stojí přibližně 12 milionů dolarů, tedy tolik stál v roce 1974. Dnes by to bylo kolem 150 milionů dolarů.[1]

2. Existuje planeta plná diamantů, jmenuje se 55 Canri e. Kromě toho, že má nevyčíslitelnou hodnotu, je její průměr dvakrát větší než průměr Země.

3. Slunce je tak velké, že by se do něj vešlo něco přes milion Zemí. Přesněji 1,3 milionu Zemí, pokud bychom netrvali na zachování tvaru naší planety.

4. Ve vesmíru je úplné ticho. Možná jste se nad touto možností nikdy nezamýšleli, nebo jste s tím nepočítali, ale ve vesmíru se opravdu zvuk nešíří. Je to proto, že tam není atmosféra, a tedy zvuk se nemá ani jak šířit.

5. Po návratu z vesmíru můžete dostat chuť na grilovaný steak. Mnozí kosmonauti tvrdí, že jejich skafandr po návratu z kosmu voní po grilovaném mase. Je to způsobeno polycyklickými aromatickými uhlovodíky, které vznikají při rozpadu hvězd, ale také při grilování masa na dřevěném uhlí.

6. Umíte si představit, že byste si do vesmíru zašli na drink? Není to nic nemožného. Ve vesmíru skutečně existuje plynový mrak tvořený alkoholem, který by stačil na výrobu 400 kvadrilionů piva (pro konkrétnější představu po čísle 400 následuje až 24 nul). Ve vesmíru se našla i látka ethylformiát, který navozuje chuť a vůni malin a rumu.

7. I když se nám to v momentálním developerském rozmachu možná nezdá, na Zemi je více stromů než hvězd na mléčné dráze. Na Zemi je přibližně 3,04 bilionů stromů[2], přičemž hvězd na Mléčné dráze je „jen“ něco kolem 100-400 miliard.

8. Naopak v celém vesmíru se nachází hvězd nespočitatelné množství. Pokud bychom chtěli najít vhodné přirovnání, tak ve vesmíru je více hvězd než zrnek písku na Zemi, a ten určitě nikdo přesně nespočítá. Přibližný počet hvězd ve vesmíru je 1 000 000 000 000 000 000 000 000, tedy jeden kvadrilion.

9. Nejžhavější planetou sluneční soustavy je Venuše. Průměrně dosahuje teploty přibližně 450   ̊C, i když se nenachází nejblíže Slunci. Pokud by byla právě vzdálenost od Slunce podmínkou pro dosažení nejvyšší teploty, šlo by o Merkur.

10. Horký led existuje. Zdá se vám to jako nesmysl? Na exoplanetě jménem Gliese 436 b, která se skládá z různých vodních prvků, dochází k neobvyklému jevu. Díky tlaku na planetě zůstává led v pevném skupenství, ale kvůli vysoké povrchové teplotě (přibližně 300   ̊C) z něj uniká pára.[3]

Pokud se chcete o vesmíru dozvědět co nejvíce, sledujte seriály Za planetou Země, Vrstvy vesmíru, Průvodce po sluneční soustavě, Historie planet, Einstein a Hawking – Vesmírní vizionáři, Expedice na měsíc v osmi dnech a film Okamžik, který změnil svět – Přistání na měsíci na televizní stanici Spektrum.


[1] https://childwellbeing.asu.edu/SpaceFacts

[2] https://www.gotreequotes.com/how-many-trees-in-world/

[3] https://www.rd.com/list/astronomy-facts/

Zdroj foto: archiv PR ag.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.