pátek 4. prosince 2020

Pojďme si představit (a vyvrátit) 3 časté mýty o plastových lahvích!

Blíží se Světový den vody, který připadá na 22. března. V ČR máme dostupnou kvalitní kohoutkovou vodu, a tak se nabízí ho oslavit douškem čerstvé vody. Například připravené ve výrobníku perlivé vody SodaStream do značkových plastových lahví. Možná jste se ale setkali s informacemi, které o plastových lahvích kolují, a máte obavy z jejich používání.

Řada z těchto informací se ovšem nezakládá na pravdě nebo se lahví SodaStream netýká. LAHVE SODASTREAM VÁLCUJÍ MÝTY A POVĚRY.

Mýtus 1: Plast není zdravý a vypouští do vody škodlivé látky

  • Možná jste se již setkali s tvrzením, které varuje před používáním plastových lahví. Některé články a diskuse straší před tím, že plastové lahve nejsou bezpečné a že se z nich uvolňují různé zdraví ohrožující látky. Lahví SodaStream se toto rozhodně netýká. Jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadného plastu a neobsahují bisfenol A (jsou tedy BPA Free). Jejich plast se testuje podle přísné legislativy Evropské unie, která vyžaduje řadu chemických testů prokazujících, že se z lahve žádná chemická látka neuvolňuje.

Mýtus 2: Lahve SodaStream jsou označeny PETE 1, takže je můžeme použít jen jednou

  • Možná jste si někdy všimli na SodaStream lahvi (nebo na jiné plastové lahvi) označení PETE 1. Nenechte se zmást „odborníky“ v internetových diskuzích, kteří šíří zaručené informace o tom, že číslo 1 určuje maximální počet použití lahve. Není tomu tak. Jedná se o symbol pro recyklaci, který označuje skupinu polyethylentereftalátů, což jsou termoplasty ze skupiny polyesterů. Symbol udává, jak má zákazník s výrobkem nakládat v případě recyklace a co z něj po recyklaci vznikne. Lahve se symbolem PETE 1 se mají správně třídit do plastového odpadu nebo přímo kontejnerů na PET lahve a na konci recyklačního procesu z nich vznikne například izolace do bund či spacáků.

Mýtus 3: Lahve SodaStream jsou jen klasické PETky, které zaplavují skládky

  • Podle dat vědců University of California z roku 2017 končí až 79 % plastového odpadu na skládkách bez dalšího využití. V současnosti se nachází na skládkách okolo 4,9 miliardy tun plastového odpadu! Lahve SodaStream jsou ovšem použitelné opakovatelně, a právě díky tomu předcházíte hromadění jednorázových plastů. Užíváním jediného výrobníku SodaStream ochráníte přírodu v průběhu tří let přibližně před 2 500 prázdnými PET lahvemi nebo plechovkami.

Především jde o PRECYKLACI, jistě nezměníme své chování ze dne na den a nezabráníme vzniku veškerých produktů z plastu. Ale můžeme je postupně eliminovat jejich opakovaným používáním“, uvádí Michal Panis, product & brand manager značky SodaStream v ČR „Nač si kupovat stále dokola jednorázové PET lahve, když můžeme jednu lahev využívat opakovaně, a ještě být trendy. Pitím vody z kohoutku, nebo proměněnou díky přístrojům SodaStream ve skutečně osvěžující perlivý nápoj, šetříme přírodu a prospíváme svému zdraví.“ dodává.

Zdroj foto: archiv společnosti