neděle 24. listopadu 2024

Jak zkrotit náklady odpadového hospodářství?

Snížení příjmové stránky rozpočtů obcí v důsledku koronavirové krize je aktuálně už jistou věcí. Vyhlášení celorepublikové karantény však přináší mnoho dalších vedlejších efektů – a dalších nákladů. Jedním z nich je zvýšené množství komunálního odpadu, které nyní domácnosti vyprodukují.

„Stojí za tím třeba to, že se lidé budou stravovat výlučně doma. S tím je spojena řada vyhozených obalů, zbytků nebo odřezků z masa, ovoce či zeleniny. Ten nárůst odhaduji zhruba na 50 procent,“ přiblížil Aleš Choutka, respektovaný expert na odpadové hospodářství. Celkový objem samozřejmě zůstane ve výsledku zhruba stejný – změní se jen jeho výskyt. Tlak na snížení zbytečných nákladů začíná výrazně stoupat.

„Když se na to podíváme z ekonomického hlediska, náklady za obecní odpadové hospodářství kvůli koronaviru jednorázově povyskočí. Zároveň přichází pro členy vedení obcí příležitost, aby se zamysleli nad stavem jejich odpadového hospodářství,“ pověděl Aleš Choutka, který stojí v čele poradenské společnosti Obcejinak.cz.

Význam takového kroku ukazují i případové studie v Průhonicích a Ladově kraji – mikroregionu 15 obcí ve Středočeském kraji, které na základě nových strategií odpadového hospodářství zavedly nové služby a kontrolní mechanismy. „Chtěli bychom všechny starosty i primátory povzbudit, aby se podívali pravdě do očí a zjistili, jak mohou řídit obecní odpadové hospodářství lépe,“ pověděl Aleš Choutka, který stojí v čele Obcejinak.cz.

Případové studie v Průhonicích a Ladově kraji ukázaly, jak účinné jsou nástroje pro efektivnější a ekonomicky prozíravější řízení odpadového hospodářství. Prvním krokem je kontrola svozových firem. Mnoho nádob na odpad se vyváželo prakticky prázdných či poloprázdných, zbytečně se takzvaně vozil vzduch. Také se ukázalo, které oblasti potřebují optimalizovat, jako například redukce počtu výsypů popelnic, počtů kontejnerů a podobně, což přinese další významné úspory v rozpočtu.

„Tvrdá data ukázala skutečný stav věcí. Začaly nám díky tomu od svozové firmy chodit nižší faktury, než jsme očekávali, a z loňského rozpočtu na obecní hospodářství ve výši 4,6 milionu korun jsme ušetřili přes půl milionu korun,“ potěšilo Jitku Havlíčkovou, tajemnici Obecního úřadu Průhonice. „Deset let jsem bojovala s dodavatelem, aby se zmenšily frekvence výsypů či rozmístění kontejnerů a popelnic. Roky mi tvrdil, že to nejde. A najednou vidím, že to opravdu mohu změnit a je to možné,“ řekla spokojeně. Rozumnější nastavení výsypů i rozmístění nádob na odpad by znamenalo zkvalitnění služby i další úsporu. Pokud zavedení kontrolních nástrojů přineslo nižší náklady zhruba o 12 procent, v kombinaci s dalšími kroky by šlo až o 30 procent.

Obdobnou zkušenost má i mikroregion Ladův kraj. „Výsypy se snížily o více než dvacet procent a většina obcí zaznamenala menší fakturaci,“ pochvaloval si Pavel Čermák, starosta Kamenice.

„Kontrolní nástroje jsou jako budíky v letadle. Prostě vidíte, co je správně a kde je chyba. Poté následuje vlastní řízení obecního odpadového hospodářství – utahování kohoutků tak, aby vše fungovalo podle vašich požadavků,“ ilustroval Aleš Choutka proces, který vede k funkčnímu hospodaření s odpady bez zbytečných nákladů i nevyužitých popelnic a kontejnerů.

Odpadové strategie po jejich uvedení do praxe, následné kontrole, vyhodnocení a aplikaci redukčních opatření nastavují zrcadlo stávající situaci obcí a měst, jež stále váhají nebo zavádějí pouze dílčí, někdy až tendenční opatření. U menších obcí jako Průhonice je řeč o ušetřených statisících, u mikroregionů o milionech a u měst o desítkách až stovkách milionů korun.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.