neděle 18. dubna 2021

Proč neumíme říkat ne?

Ne! Jsou to jenom dvě písmena, ale vyslovit je stojí řadu z nás hodně sil. Naučit se jednoduše a zdvořile odmítnout není snadné a zvládá to čím dál tím méně lidí. Přestože s mnohým nesouhlasíme nebo dopředu víme, že to velmi těžko zvládneme, odmítat nahlas bez výčitek a bez pocitů viny či trapnosti jednoduše neumíme. Můžeme se to však naučit. Pomůže nám grafoterapie, díky které se naučíme říkat ne a poznáme, že tím nikomu neublížíme a nikoho neurazíme.

Co je příčinou? Proč se bojíme vyslovit tak krátké a nenápadné slovo? Může za to nedostatek sebevědomí? Chuť pomáhat? Samaritánství schované hluboko v nás? Každý známe nějaké důvody, proč tyto dvě písmena tak neradi používáme. Naučit se říkat ne, je sice mnohdy velmi obtížné, ale zároveň velmi osvobozující a důležité pro naše duševní zdraví.

Zvládat vše, o co vás šéf či kolegové požádají v práci, co od vás čeká manžel, nebo co máte udělat kvůli dětem, případně splnit prosbu přátel, to už zabere velmi mnoho času. Přitom každodenních povinností neubývá a nikdo vám nepomůže. Pokud se budete snažit vyhovět všem, může se vám velmi rychle stát, že nebudete stíhat vůbec nic a skončit to může až depresemi. Mějte však na paměti, že ne, neznamená projev neochoty či nezájmu, je to výraz sebeúcty a zdravého sebevědomí.

To, zda toto umění ovládáte, o vás prozradí vaše vlastní písmo. Konkrétně v koncových tazích písem S a V je to dobře patrné. Pokud tahy v písmu postupně opravíte a trvale změníte, změníte tak i svoje chování, naučíte se používat intuici, naučíte se stát za svými názory. Písmo o vás prozradí mnohé – postoj, jaký jste typ člověka, či které strachy vás ovládají.

Změnit život, může i grafoterapie

V mozkové kůře najdeme mozkové buňky, které spolu komunikují, jsou vzájemně propojeny a vytvářejí vazby, které řídí všechny naše činnosti i naše chování. Jistě jste již někdy zaslechli pojem grafoterapie. Jde o léčení psaním, které pracuje s cílenou změnou písma jakožto nástrojem pro cílenou změnu v životě. Postupnou a řízenou úpravou rukopisu se zbavíte potlačených emocí a zlozvyků, získáte duševní rovnováhu, sebedůvěru a naučíte se lépe komunikovat a také říkat ne.

Psaním, podle určitých pravidel a pod odborným vedením, si opravíte některé znaky ve svém rukopisu, což vám umožní nejen začít používat slovo ne, ale i lépe překonávat překážky, být cílevědomější, sebevědomější, soběstačnější, harmoničtější a klidnější. Pokud trénujeme to, co vám nejde, obnovujete nebo vytváříte mozkové vazby tam, kde jsou málo funkční nebo nejsou vůbec. Zpětně takto působíte na svůj mozek a také na rozvoj své osobnosti a na své chování. V průběhu terapie se nemění vaše osobnost, ale vaše prožívání a chování, a především psychika. Objednejte se na kurz grafoterapie, třeba ve Studiu Danah a uvědomte si, co je vám milé, a co naopak ani trochu a konečně se naučte říkat ne!

Zdroj: Dana Hodanová, osobní terapeut ve Studio Danah (www.studiodanah.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.