neděle 29. listopadu 2020

Zdraví má zelenou

O svoje zdraví se staráme více než kdy jindy. Naše starost by ale neměla spočívat jen v aktuálním posilování imunity. Přece jen nezdolné pevné zdraví je běh na dlouhou trať. Vše začíná především
ve skladbě našeho jídelníčku a staré známé pořekadlo „jsme to, co jíme“ jednoduše platí. Velkým trendem dnešní doby jsou hlavně nejrůznější superpotraviny, a že je jich na výběr spousta! Slyšeli jste už o matcha?

„Smaragdová barva, sametově jemný prášek, univerzální použití a obrovské množství benefitů. Všechno zmíněné je unikátní japonský matcha, zelený čaj s 800 let starou tradicí. Má široké množství benefitů. Díky vysokému množství chlorofylu je považovaný za velice silný antioxidant, obsahuje až 30 % vlákniny a najdeme v něm vitamíny A a C,“ vyjmenovává Petr Patočka, jednatel společnosti Kyosun s.r.o., která patří mezi přední dodavatele bio Matcha Tea do Evropy, MatchaTea.cz.

Nejen silný antioxidant

Matcha napomáhá udržet normální hladinu glukózy v krvi a podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému, pozitivně tedy působí na krevní tlak. Pomáhá udržet normální činnost srdce, podporuje pružnost cév, a dokonce pomáhá udržet normální hladinu cholesterolu v krvi.

Zrychluje spalování až o 40 %

Zelenou můžete dát i své vytoužené váze, protože matcha zrychluje spalování až o 40 % a pomáhá tak kontrolovat tělesnou hmotnost. Stačí si „ušejkovat“ dva šálky matcha denně a díky energii a metabolismu lipidů půjde cvičení snadno a efektivněji.

Efektivní dvojice teofylin a L-theanin

V čaji matcha najdeme i unikátní látky, které blahodárně působí na naše tělo a psychickou pohodu. Neobsahuje klasickou formu kofeinu, ale jeho čajovou obdobu, teofylin. Teofylin se do těla uvolňuje postupně po dobu 3-6 hodin, takže nehrozí žádný z vedlejších účinků kávy a jiných kofeinových nápojů, jako je velmi rychlý nástup (kofein je na vrcholu svého působení už půl hodiny po požití) a stejně rychlý ústup energie, nervozita, bušení srdce nebo roztěkanost. Právě naopak, matcha povzbuzuje mysl na delší dobu bez výkyvů nálady a energie. Další skvělou vlastností matcha vládne L-theanin, aminokyselina, která už zhruba po 30 minutách navozuje pocit uvolnění, ale zároveň vyvolává stav duševní bdělosti a soustředěnosti, kterou neprovází ospalost. L-theanin pomáhá odbourávat stres, zlepšuje náladu a navozuje soustředění. Právě pro tyto účinky je matcha vyhledáván studenty.

Jako tajná zbraň samurajů

Popíjení matcha má v Japonsku tradici delší více než 800 let. Původně se matcha pil při čajovém obřadu, což byla společenská událost dlouhá i několik hodin, a byla určená jen těm nejvýše postaveným členům společnosti, tedy buddhistickým mnichům a samurajům. Pomocí matcha se mniši a samurajové snažili dosáhnout osvícení právě proto, že čaj matcha navozuje intenzivní stav soustředění a současně silného pocitu klidu. Čaj byl spojován s urozeností a dvorskou etiketou. Jeho vychutnávání při obřadu se pojilo s hlubokou vzájemnou úctou. „Dodnes je matcha používán jako nápoj pro chvíle psychického zklidnění v hlasitém a chaotickém světě, pomáhá nám soustředit se na sebepoznání a představuje spirituální osvěžení. I my tak máme možnost ochutnat tajnou zbraň samurajů, která možná stojí za moudrostí, silou a klidem těchto japonských válečníků,“ říká Petr Patočka, jednatel společnosti Kyosun s.r.o., která patří mezi přední dodavatele bio Matcha Tea do Evropy, MatchaTea.cz.

Kde se bere smaragdová barva?

Čajová plantáž se zhruba tři týdny před sklizní zakryje sítěmi. K listům tak pronikne jen 10-20 % slunečního světla a rostlina začne produkovat velké množství chlorofylu. Ty nejzelenější čajové listy se seberou a suší se horkou párou tak, aby se zastavila oxidace a zachovaly si smaragdově zelenou barvu. Listy se pak usuší horkým vzduchem. Následně se opatrně oddělí všechny řapíky a stonky, dokud nezůstane jen čistá dužina samotných listů, která se nakonec mele v žulových mlýnech úplně stejně jako před 800 lety.

Matcha z Číny? Pozor na „fejk

Práškové čaje z Číny a jiných zemí jsou často zpracovávány mnohem drsnějším způsobem – listy se místo sušení párou opékají na pánvích, většinou v celku, včetně řapíků a stonků, a samotné pěstování mnohdy neprobíhá na zastiňovaných polích. Výsledný práškový čaj tak mívá mnohdy trpkou až nahořklou chuť, mívá nažloutlou nebo hnědou barvu a jednoduše tak nesplňuje kritéria k tomu,
aby se označoval za čaj matcha.

BIO MATCHA TEA HARMONY 60 G

Bio Matcha Tea Harmony obsahuje 30 kusů 2 g sáčků. Díky nim vydrží originální japonský Matcha Tea neustále čerstvý a jednotlivé porce není třeba odměřovat. Velmi šikovné a praktické. 319 Kč, https://www.matchatea.cz/

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.