pondělí 19. srpna 2019

Výživoví experti pomáhají mladým fotbalistům ke zlepšení výsledků

Hraje vaše dítě fotbal nebo se věnuje nějakému jinému sportu? Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by pro něj byly ty správné stravovací návyky, jaký pitný režim zvolit nebo jak mu vhodně sestavit jídelníček? Právě s tím má pomáhat budoucím šampiónům ojedinělý projekt komplexního výživového poradenství, který probíhá v Hradci Králové.

Projekt, jehož partnerem je společnost ONDRÁŠOVKA, je zaměřen na zdravou výživu, stravování a pitný režim v FC Hradec Králové u hráčů mládežnických kategoriích U7-U19. Jeho výsledkem má být nejen osvojení si správných stravovacích a pitných návyků, ale i prokázání zvýšené výkonnosti, lepší tělesná kondice, eliminace únavy a v neposlední řadě výrazné snížení počtu zranění mladých hráčů. Projekt s klubem realizuje tým profesionálních nutričních terapeutů pod vedením Pavla Suchánka, se kterým spolupracuje řada vrcholových sportovců, včetně mládežnických fotbalových reprezentací U15-U21.

„Naším úkolem je vysvětlovat nutnost správných stravovacích a pitných režimů pro vrcholový sport hráčům i rodičům, provádět pravidelná měření tělesného složení a změn v čase, nastavit správná složení jídelníčků včetně pitných režimů nebo kontrolovat jejich dodržování. A samozřejmě také poradit, opravit chyby a odhalit špatné stravovací návyky,“ vysvětluje Pavel Suchánek. Od spuštění projektu jsme už v Hradci s mladými fotbalisty i jejich rodiči uskutečnili několik přednášek, stovky měření a osobních konzultací, upravili jídelníčky a stravovací režimy. Díky tomu došlo i k zásadnímu zlepšení při následných měřeních.

Jak množství svalové hmoty, tak pevnost kostí zásadním způsobem ovlivňuje kvalita a množství stravy. Ta by měla být přizpůsobena nejen intenzitě zátěže, ale i tělesné konstituci nebo tomu, kam se chce sportovec posunout. „Zapisování jídelníčku by mělo být běžnou součásti režimu sportovce stejně jako trénink, regenerace nebo pravidelný spánek,“ říká P. Suchánek.

Výzkum stravovacích návyků dětí poukázal i na některá negativa ve stravování mladých hráčů, která se neliší od jejich vrstevníků. „Potvrdila se bohužel velmi vysoká konzumace sladkých nápojů a celkově sladkých potravin při všech příležitostech, tedy nejen ve všední den, ale i o víkendech. Někteří rodiče byli velmi překvapeni tím, že jejich dítě mělo až 16 sladkých jídel nebo snacků týdně,“ upozorňuje P. Suchánek. I proto se podle místopředsedy představenstva FC Hradec Králové Richarda Jukla netradiční program hradecké Fotbalové akademie vyplatí z pohledu výkonnosti a konkurenceschopnosti mladých hráčů i s ohledem na jejich budoucí přechod do seniorských profesionálních kategorií.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.