středa 16. října 2019

Vstupte s námi do světa knihomolů – Čtenářského online klubu

Máte rádi knihy, baví vás diskuze či debaty kolem literatury a hledáte často inspiraci na to, co číst? Pokud jste si odpověděli ano, rozhodně by vaší pozornosti neměl uniknout online čtenářský klub na facebookové stránce knihkupectví Martinus.cz. Pokud ale váháte, tenhle článek vás definitivně přesvědčí, že přidat se do klubu je dobrý nápad!

Proč se zapojit?

Protože v Martinusu sami moc dobře vědí, že najít si čas na čtení a leckdy i vybrat si v záplavě knih tu správnou často není snadné, rozhodli se, že všechno tohle – diskutování o knihách, výběr dobrých knih a apel na to, aby se víc četlo – dají do kupy a vznikl z toho Čtenářský klub na Facebooku. V tomto online klubu jistě narazíte na knihomoly, kteří jsou takříkajíc stejnou krevní skupinou a s kterými vás čtení bude bavit ještě o trošičku více než dosud.

Jak to funguje?

Úplně jednoduše: stačí jednou kliknout a rázem se ocitnete mezi téměř dvěma tisíci knihomolů, kteří každý měsíc přečtou jednu knihu, a pak o ní společně debatují ve facebookové skupině.

Co se čte?

Vykročit ze svého oblíbeného čtenářského žánru nemusí být vůbec na škodu, ba naopak, každý čtenář by si měl jednou za čas rozšířit obzory a přečíst si něco mimo svou komfortní zónu. Proto se každý měsíc výběr knih ke čtení uzpůsobuje tak, aby jednak šlo o skutečně kvalitní čtení a za druhé, aby šlo o různé příběhy z různých žánrů. Martinusáci totiž doufají v to, že tak čtenáři objeví dobré čtení ze žánru, do kterého by jinak nezabrousili a že tak třeba objeví něco, co pro ně bude jednoznačně to pravé ořechové.

Červencová kniha není – jak by se možná na letní měsíce dalo očekávat – tzv. oddychovkou. Modlitba za Černobyl je všecko, jen ne oddychová. Je to reportáž, kterou napsala ji držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová. A ano, je to částečně kvůli tomu „hype“, který má v poslední době populární seriál od HBO, které je sice skvěle zpracované, ale jde o úhledně naservírovaný balíček emocí, který postupně v klidu zpracujete. Příběhy v knize jsou jako nekontrolovaná smršť, která na vás neustále útočí.

Co už mají knihomolové ze Čtenářského klubu za sebou?

Leden odstartoval v plné parádě s knihou, kterou někteří považují za tu vůbec nejlepší z celého loňského roku! V jiskřivém románu Napětí to jiskří nejen metaforicky – ženy v sobě totiž probudí takzvané „klubko“, díky kterému mohou kohokoliv snadno zneškodnit elektrickým výbojem. Hned na začátku jsme se trefili do vkusu spoustě knihomolů a jsme za to moc rádi, jelikož nejde jen o hrozivou dystopii, nýbrž taky o velmi naléhavou a chytrou knihu, která ukazuje, jak moc se může zvrhnout svět, když si lidé připadají bezmocní.

Na krátký únor vyšla krátká kniha Dej mi své jméno, díky které se přenesete do horké Itálie a prožijete si první lásku se vším všudy. Kniha byla už v loňském roce přijímána velmi pozitivně, stejně tak její filmová adaptace. LGBT témat v knihách se vyskytuje čím dál tím víc a dělá nám to radost, protože víme, že první láska nemusí vždycky proběhnout jen mezi holkou a klukem.

Na březen jsme naopak vybrali tlustou bichli, která nás pošťouchla k tomu, abychom si doplnili mezery ohledně všeho, co předcházelo a následovalo po událostech na náměstí Nebeského klidu. Výpravný román Neříkej, že nemáme nic díky své tloušťce a specifickému tématu nezaujal takové množství čtenářů, ale jsme moc rádi, že spousta členů z našeho klubu příběh vyzkoušela a nakonec si pochvalovala zejména to, že nebýt Čtenářského klubu, pravděpodobně by o něj nezavadili ani pohledem.

Nové vydání k výročí narození Vladimira Nabokova jsme samozřejmě nemohli nechat bez povšimnutí a tak dubnový výběr byl téměř jasný! Lolita je podle průzkumů jednou z knih, kterou všichni znají, ale málokdo ji vlastně skutečně četl. Řekli jsme si tedy, proč se nevrátit ke klasice, zvlášť když se objevila v novém kabátku! Vlastně hned ve čtyřech, vyšla totiž ve čtyřech různých verzích obálky a jedna je krásnější než druhá.

Májové dny zpestřila knihomolům česká autorka Alena Mornštajnová, jejíž knihy čtenáři v poslední době hojně vyhledávají a kteří se v drtivé většině shodli na tom, že právě Tiché roky jsou knihou, která se jim doposud v našem klubu líbila úplně nejvíc.

Horký začátek června ve Čtenářském klubu ochladil severský thriller. Všichni známe Nesboho a Keplera, ale slyšeli jste už o Sveistrupovi? Pokud ne, je nejvyšší čas doplnit si literární znalosti a mrknout se na tuhle novinku! Káštánek je kniha napínavá, dobrodružná, odehrává se v pochmurné, ale krásné Kodani a věříme, že vám učaruje stejně jako nám.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.