středa 11. prosince 2019

Úspěchy českých freediverů

Na Roatánu se letos utkali závodníci z rekordního počtu 29 zemí v hloubkových disciplínách nádechovém potápění. Počet atletů za každou jednotlivou zemi byl naopak oproti posledním rokům nízký. Českou republiku reprezentovali dva atleti.

Jarmila Slovenčíková

Dříve se věnovala ploutvovému plavání a v minulosti předvedla na hloubkách řadu výborných výkonů: na individuálních závodech potápěla do hloubek přes 80 metrů v disciplíně CWT a získala titul mistryně světa v disciplíně CNF. Po delší pauze se vrací na scénu, mezi letošní úspěchy předcházející výjezdu na MS je např. druhé místo na MČR 2019 v bazénových disciplínách a celkové vítězství na italském národním šampionátu v hloubkových disciplínách.

Pavel Soukup

Letošní vítěz MČR v bazénových disciplínách se hloubkového MS účastnil již potřetí. V tréninku předvedl schopnost ponořit se bezpečně do hloubky přes 90 metrů a na závody se připravoval především na Slapech a také v Chorvatsku.

Mezi tradičně nejpočetnější výpravy s největšími úspěchy patřili Italové, Rusové, Slovinci a Francouzi. Letošní mistrovství světa opět prokázalo, jak neskutečně se hloubkový freediving posouvá. Díky technologii Diveye bylo možné závody sledovat v přímém přenosu i následně v záznamu. Opět padla řada světových rekordů jak u žen, tak u mužů a např. u konstantní váhy s monoploutví se ukazuje, že výkon 100 metrů už dnes nestačí na „bednu“ ani u žen. Úžasnou podívanou předvedly závodnice Alessia Zecchini a Alenka Artnik, když v této disciplíně obě potopily hloubku 113 metrů a společně tedy drží světový rekord. Alexey Molchanov z Ruska posunul světové rekordy ve všech disciplínách. Nataliia Zharkova z Ukrajiny také prokázala perfektní formu, posbírala medaile všech barev a na své konto si připsala světový rekord v disciplíně konstantní váha se dvěma ploutvemi s hodnotou 93 metrů.

Podmínky ve vodě byly trochu náročnější, na hladině to houpalo a pod hladinou byly chvílemi ne úplně příjemné proudy. Čeští reprezentanti měli na místě nejméně času na trénink, přesto hájili naše barvy s ohledem na obrovskou konkurenci více než důstojně. Disciplínu konstantní váha s monoploutví zvládla Jarmila Slovenčíková technicky i divácky parádně, předvedla krásný ponor do 80 metrů s velkou rezervou a v celkovém pořadí skončila sedmá. Pavel Soukup v této disciplíně předvedl výkon v hodnotě 88 metrů a přesto, že tento výkon stačil na celkové deváté místo, potvrdil, že je aktuálně v ČR nejlepším mužem s velkým potenciálem do budoucna. Další disciplínou s českou účastí byla konstantní váha s dvěma ploutvemi, která je fyzicky náročnější a ve které Pavel Soukup posunul stávající národní rekord o čtyři metry na 76 metrů a skončil sedmý v celkovém pořadí. Jarmila Slovenčíková překvapila snad úplně všechny tím, že pro svůj ponor do 62 m nepoužila extra dlouhé freedivingové ploutve, ale jen krátké „najády“. Poslední den závodu pak v disciplíně free immersion Pavel Soukup opět posunul národní rekord, tentokrát o krásných 7 metrů na hodnotu 82 metrů, což stačilo na celkové osmé místo v pořadí. Oběma závodníkům patří velký dík za reprezentaci České republiky.

Výjezd na mistrovství světa by nebyl možný bezvýznamné podpory Svazu potápěčů České republiky, kterému patří obrovský dík za důvěru a perfektní spolupráci.

Zdroj foto: Laura Babahekian

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.