pátek 19. dubna 2024

Rodiče se s dětmi téměř nebaví o jejich online aktivitách

O bezpečí svých dětí na internetu má obavy 84 % rodičů napříč všemi státy. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Kaspersky provedla výzkumná agentura Savanta.

Málokterý rodič se ale baví se svými potomky o rizicích, která na ně na síti číhají. V průměru s nimi na toto téma po dobu jejich dětství diskutují jen 46 minut. Více než polovina (58 %) navíc o online bezpečí s dětmi mluví méně než 30 minut.

Soukromí a bezpečí dětí na internetu se v průběhu posledních pár let stalo velmi diskutovaným tématem, které znepokojuje mnohé rodiče. Není se čemu divit, když podle průzkumu společnosti Kaspersky má více než 9 z 10 dětí ve věku mezi sedmi a dvanácti lety vlastní zařízení připojené k internetu. Většinou chytrý telefon nebo tablet.

Téměř dvě třetiny rodičů si myslí, že jejich dítě tráví na internetu až příliš mnoho času. Tam si mohou užít nejen spoustu zábavy a rozšířit obzory, ale také zažít spoustu nepříjemných situací a narazit na mnohá rizika.

Podle rodičů je tím nejhorším, s čím se děti na internetu mohou setkat, závadný obsah, především s násilnou a sexuální tématikou. Za největší online zlo ho označilo 27 % dotázaných. Pouze o procento méně rodičů (26 %) zmiňovalo jako nejproblematičtější jev celkovou závislost na internetu. 14 % jich pak jako nejnebezpečnější online aktivitu označilo anonymní zprávy a obsah podněcující děti k násilnému nebo nevhodnému chování.

81 % rodičů se domnívá, že je sdílenou odpovědností škol a rodiny, aby se zasadily o zvýšení bezpečnosti dětí online. Jsou také přesvědčeni (86 %), že daleko lepší předpoklady pro vysvětlování online rizik a nabádání k opatrnosti na síti mají rodiče – děti jim totiž více důvěřují.

Rodiče se sami považují za nejdůležitější součást vzdělávání dětí, co se internetové bezpečnosti týče. Diskusi na toto téma, a tudíž systematickému vedení správným směrem, se nicméně v průběhu celého dětství věnují méně než jednu hodinu. Proto se odborníci z Kaspersky domnívají, že jsou tato témata pro ně složitá. Obzvláště si neví rady s následujícími oblastmi:

  • Popsat dětem internetové hrozby způsobem, který jsou schopné pochopit (60 %)
  • Přesvědčit děti, aby braly internetové hrozby vážně (51 %)
  • Dodat dětem sebevědomí, aby nepodlehly tlaku svých vrstevníků (42 %)

„Je pochopitelné, že rodiče nechtějí, aby měly jejich děti strach ze surfování na internetu. To ale neznamená, že by měli laxně přistupovat k jejich online bezpečí. Měli by zvolit vyvážený přístup a mít na paměti, že informované dítě bude spíš v bezpečí než bez základního povědomí o online rizicích. Ideální je se s dítětem o online světě bavit bez zábran a zajímat se o jeho internetové aktivity. Dobré je si s potomkem k počítači sednout a vysvětlit mu, jak jednotlivá rizika vypadají a na co si dávat pozor. Samozřejmostí by mělo být také zabezpečení počítače spolehlivým softwarem, který zajistí, že dítě nenarazí na nevhodný obsah,“ říká Emma Kenny, psycholožka spolupracující na řade televizních a rozhlasových projektů.

Je zřejmé, že rodiče potřebují zvolit osobnější přístup k výchově svých dětí v oblasti digitální bezpečnosti. K častější komunikaci jim mohou pomoci speciální nástroje a následující tipy odborníků:

  • Pokud víte, o co se dítě na internetu zajímá, můžete mu nabídnout pomoc a podporu. Nakládejte ale s těmito informacemi opatrně.
  • Proberte s dětmi, kolik času mohou trávit na sociálních sítích. Snažte se je nabádat k tomu, aby nebyly na sociálních sítích v době výuky a pozdě večer.
  • Nesnažte se nijak omezovat okruh přátel dětí na sociálních sítích. Vysvětlete jim raději, že si mají pořádně rozmyslet, s kým se na síti skamarádí.
  • Využijte rodinnou edici řešení Kaspersky Security Cloud, které je doplněné o funkce Kaspersky Safe Kids. Budete tak mít v bezpečí nejen rodinná citlivá digitální data, ale také efektivně ochráníte online aktivity svých dětí.

Zdroj foto: archiv Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.