pátek 4. prosince 2020

Poradna: Dostaňte své tělo po porodu do původní formy (1. díl)

Udělala jste nejúžasnější věc na světě – devět měsíců jste nosila a pak porodila krásné dítě. Na jednu stranu vás ovládá pocit štěstí a radosti, protože vytoužené dítě se stalo skutečností. Na druhou stranu si pomalu zvykáte na nový životní rytmus, málo a nepravidelně spíte, býváte unavená a při pohledu do zrcadla byste se nejraději neviděla.

Hormony změnily vaši psychiku i proporce postavy. Vytahané břicho, oteklé nohy, pigmentové skvrny, nalitá prsa, kila navíc, o vlasech a kůži nemluvě. Zotavení po porodu trvá minimálně šest měsíců. Můžete si připadat nepřitažlivá a nemáte možná ani čas a chuť se nalíčit. I když máte opačný pocit, je to jen dočasný stav… Postupně poradíme, jak na to!

Křečové žíly

Otoky končetin, kterými jste trpěla na konci těhotenství, do týdne zmizí. U mnoha žen se křečové žíly v průběhu těhotenství projeví nebo zhorší. Je to následkem změn v koncentraci hormonů v ženském organismu, které mají za následek rozšíření žil již v úvodu těhotenství. Metličkové nebo kmenové varixy jsou pro těhotenství typické, zejména v oblasti konečníku a na dolních končetinách.S postupujícím těhotenstvím se zvyšuje průtok v cévním řečišti pánve. Zvětšená děloha tlačí na pánevní žíly a zhoršuje odtok krve z dolních končetin, navíc dochází k zadržování tekutin a zvýšení objemu krve. To všechno jsou faktory, které u vnímavých žen vedou ke vzniku křečových žil. K normalizaci většinou dochází za osm až  dvanáct týdnů po porodu.

Tip: Kdykoli je možnost, zvedněte nohy do výšky. Vyhýbejte se dlouhému sezení nebo stání.  Sprchujte se střídavě teplou a studenou vodou. Pak nohy jemně promasírujte. Dbejte na správnou obuv.

Povolené břišní svalstvo

Pokud jde o břicho, počkejte s cvičením minimálně šest týdnů. Pak můžete začít s posilováním šikmých břišních svalů. Šikmé svalstvo břišní vytrénujete, budete-li proti sobě tlačit ruku a koleno. S posilováním přímých břišních svalů pár měsíců počkejte – po devíti měsících těhotenství jsou rozestoupené a hrozí, že nevhodným cvičením tento stav zafixujete.

Tip: Na začátek stačí svižnější chůze s kočárkem, se správně nastavenou rukojetí pro vzpřímenou polohu těla. Prospěje vám i jóga, později pilates, či speciální program ve fitness centru. Při joggingu nezapomínejte na správné oblečení a obuv. Dopřejte vašemu tělu kvalitu. Funkční trika s vlnou zamezí nadměrnému pocení i zápachu. „Přirozeně nerovné, kadeřavé vlákno merino umí zadržovat nebo uvolňovat teplo díky své chemické struktuře. Jev zvaný odborně tepelná sorpce způsobuje, že v zimě oblečení z merina teplo nepustí, a v létě naopak „ventiluje“, vysvětluje Žaneta Fidrantová, zástupkyně norské značky Kari Traa v České republice.

Produktový tip pro příjemný pohyb:

Výborné triko norské značky Kari Traa doslova splyne s postavou a přitom prokáže tu nejlepší službu – odvede vlhkost a podpoří v pohybu. Díky správné rovnováze směsi vlny a syntetiky je triko rychleschnoucí, prodyšné a pružné. Díky bezpečnostním prvkům je i bezpečné.

Strie

Strie vznikají jako důsledek přetížení kůže a následné destrukce její elasticity v průběhu těhotenství. Strie vypadají zpočátku jako červenomodré, někdy mírně vyvýšené pruhy, různé délky a šířky. Postupem času blednou, takže se stávají méně patrnými, stříbřitěbělavými, ale kůže nad nimi se typicky při ohybu řasí.

Tip: Po porodu nepřestávejte pokožku důkladně promazávat, a to nejen bříško, ale i prsy, stehna a hýždě. Pro co nejlepší výsledek je nutné krém či olej používat tak často, jak si na to jen vzpomenete. Rozhodně je nutné na něj nezapomínat například po sprchování, nejlépe 2x denně.

Produktový tip na masážní krém:Balzám proti celulitidě a striím DERMACOL Love My Body. Je doslova nabitý účinnou látkou Dermochlorella D, která stimuluje produkci hlavních složek kůže jako jsou kolagen, elastin a lamininy. Výsledkem je viditelné zlepšení vzhledu i struktury pokožky a výrazná redukce nevzhledných červených žilek, kterou prokázal i klinický test.

Nadbytečná kila

Pohyb je při shazování kil nezbytný, jíst se ale musí. Na snídani si podle nálady dejte třeba müsli nebo chléb. Oběd by měl být teplý, večeři si můžete dát studenou. Nezapomínejte ani dvakrát denně na svačinky. Všechna tři hlavní jídla si vychutnejte v klidu a pohodě u stolu.

Tip: I když vás zvýšená únava a nervozita svádějí k mlsání, raději sladkosti vynechejte. „Úprava hmotnosti úzce souvisí s úpravou životního stylu, správným složením jídelníčku z potravin, které dodají tělu energii a zbytečně ho nezatíží, je důležité se naučit pravidelnosti ve stravování a uvědomit si důležitost pitného režimu a těžit z toho můžete nejen vy, ale i celá rodina“, radí Lenka Smržová, výživová poradkyně Cambridge Weight Plan. Rozvrhněte si den tak, aby tzv. nezobala mezi jídly. Snažte se dodržet rozestupy mezi jídly (cca 2,5 hodiny a více), poslední jídlo by mělo by přibližně 2 hodiny před spaním.

Pigmentové skvrny, nalitá prsa, kila navíc, o vlasech a kůži nemluvě…

„Vyčerpané tělo potřebuje výživný doping,“ zdůrazňuje Dana Hodanová, osobní terapeut a majitelka Studia Danah a doplňuje vlastními zkušenostmi i zkušenostmi klientek: „v této chvíli velmi pozitivně zabírá doušek Aloe Vera Gelu – koktejlu bohatého na dužinu a šťávu a probiotikum, které se užívá večer.“ Obojí zajistí zlepšení imunity ve střevech, živiny posílí vitalitu a přibude energie, dokonce i váha se může umoudřit.  U kojících maminek se látky dostávají i do mléka a tím se navíc zlepšuje trávení miminka, které bude klidněji spát, což zajistí i klidný spánek rodičů.

Vlasy a kůži ošetřujeme sprejem Aloe first, který obsahuje velké procento aloe vera skombinované s 11 léčivými bylinami, který nejen hydratuje, ale likviduje nežádoucí bakterie. Vlasy jsou oživené, kůže se zregeneruje, osvěží a opět odplaví únavu. Pigmentové skvrny ochráníme kvalitním krémem Protecting day lotion, který díky obsahu aloe a minerálů vytvoří ochrannou vrstvu na pleti (je lehce bílý) a zároveň bude skvrny prosvětlovat.

Zdroj foto: archiv PR ag.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.