pátek 27. listopadu 2020

Libor Fojtík vydává fotografickou knihu Trampové. Prostředky chce sehnat na HitHitu.

Libor Fojtík, fotograf Hospodářských novin, Forbesu nebo Reflexu a vítěz Czech Press Photo z roku 2010, spustil na českém crowdfundigovém webu HitHit.com kampaň na podporu vydání fotografické knihy Trampové. Prostředky chce využít především na sazbu a tisk.

Trampové jsou největší a nejpočetnější subkulturou v České republice. Fojtík je po dobu více než pěti let pečlivě sledoval a fotografoval na nejrůznějších místech v Čechách i na Moravě.

“Tramping je ryze česko-slovenský fenomén, který nedávno oslavil 100 let. Touto autorskou fotografickou knihou bych mu velmi rád vzdal hold,” říká Libor Fojtík.

Pro Fojtíka je navíc tramping životní vášní. Narodil se do trampské rodiny a už jako malý s rodiči jezdil na vandry.

“Fotoreportéra Hospodářských novin dělám před deset let a potřeboval jsem si najít téma, které by mě vnitřně zajímalo a bavilo by mě ho dlouhodobě sledovat. Cítil jsem, že dokument je to, co mě v oblasti fotografie přitahuje nejvíce,” vysvětluje Fojtík.

Fojtík v knize sleduje několik linek. Trampskou krajinu střídají portréty, výrobky lidové tvořivosti a důraz je kladen také na specifickou trampskou architekturu. Kniha vyjde česko-anglicky a do budoucna je v plánu dokumentární film a výstava.

Knihu doprovodí texty historika volného času Jana Pohůnka a historika trampingu Michaela Antonyho – Tonyho.

Knihu Libora Fojtíka vydá nakladatelství PositiF, kde v posledních letech také vyšly autorské knihy, které zaznamenaly úspěch na Hithit jako byly knihy Lucie Sekerkové a Ivany Šusterové o rumunských věštkyních nebo knihy Tomáše Pospěcha o legendárním socialistickém Agrokombinátu JZD Slušovice nebo kniha o Šumperáku.

Kampaň na HitHitu můžete sledovat a podpořit ZDE https://www.hithit.com/cs/project/7194/fotograficka-kniha-trampove

Zdroj foto: archiv autora

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.