pátek 4. prosince 2020

5 Otázek pro …

Zeptali jsme se Jiřího Vládíka, zakladatele společnosti Snowball, která vyrábí přírodní limonády Bohemsca nejen na opravdovou malinovku, ale i svěží bylinnou colu bez chemie.

Jaké je to opustit velkou korporaci a založit si vlastní firmu?

Posledních deset let jsem pracoval pro Becherovku. Měl jsem touhu dělat něco pro českou značku, i když už dávno nepatří do českých rukou. Byla to výzva, ale bohužel vykoupena neexistujícím volným časem a stresem a pro mě to nebyla už ta správná cesta. 

Proč jste si zvolil právě výrobu limonád?

Čím dál častěji jsem měl vnitřní pochybnosti o tom, zda prodávat alkohol je opravdu správné, ale sešlo se více faktorů. Před čtyřmi lety jsem se jednoho dne vzbudil a řekl si, že přišel čas na zásadní změnu. Podal jsem výpověď a začal pomalu realizovat svůj dávný dětský sen. Zase mě věci začaly bavit a jediné, na co jsem myslel, byly receptury a design nových limonád. Ochutnával jsem a sháněl bylinky, extrakty, testoval kombinace, cestoval po stáčírnách, potkával nové lidi. 

Jaké to je začít v Česku byznys na zelené louce?

Žádný med to není. S podnikáním v oblasti limonád je spojená obrovská byrokratická zátěž, korporace rozdávají své reklamní lednice do restaurací a barů jako na běžícím pásu a zadarmo vám nikdo nepomůže. Náš stát obecně nepodporuje malé české firmy.  Navíc, český trh je poměrně malý, takže například v oblasti nealko nápojů je tu velmi tvrdá konkurence již zavedených zahraničních značek, které si občas i nevybíravým způsobem drží pozice. Najít volné místečko pro startup s poctivou přírodní českou limonádou není vůbec jednoduché.

A co tuzemský spotřebitel a jeho ochota připlatit si za kvalitu?

Lidé při výběru limonád bohužel stále dají na nízkou cenu než třeba na kvalitu a zdravější složení. Jsem ale optimista. Vznikají nové a nové bistra, kavárny, a tam už málokdy potkáte značku z korporátu. Je stále více lidí, kteří přemýšlí nad tím, co konzumují a jaký to má dopad nejen na jejich zdraví, ale i na životní prostředí. A přesně pro tyhle zákazníky vyrábíme naše limči – přírodní, bez konzervantů, s typickými českými chutěmi.

Jak byste ve zkratce popsal váš produkt, tedy limonádu?

Asi každý z vás si z dětství pamatuje růžovou malinovku nebo točenou colu, které se v létě upíjely brčkem na koupališti. Pokud chcete tenhle zážitek dopřát i vašim dětem, avšak ve mnohem zdravější, čistě přírodní variantě, pak jsou limonády Bohemsca tou pravou volbou.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.